Sygnały: maj 2013

NBS 2013/05

EKO EMERYTURA KNF rekomenduje wprowadzenie emerytalnych kont oszczędnościowych - EKO, których zaletą byłyby ulgi podatkowe. EKO miałoby być tworzone w dwóch wariantach: 2 x 50 i 3 x 50, w pierwszym oszczędzający wpłacałby miesięcznie 50 zł w ramach składki podstawowej i 50 zł składki, którą można odliczyć od dochodu. W drugim wariancie dodatkowe 50 zł wnosiłby pracodawca, w zamian mógłby zaliczyć wpłatę do kosztów przychodu i nie uwzględnić jej w podstawie wymiaru składek na ZUS. Policzono, że przy oszczędzaniu 150 zł miesięcznie przez 40 lat i waloryzacji 4 proc. EKO dałoby 548 tys. zł, co dla osoby o średnich zarobkach oznaczałoby wzrost emerytury o 34,4 proc.

PO HIPOTEKĘ DO BERLINA?

Polska jest na 22. miejscu w Unii Europejskiej pod względem wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych – podał Eurostat. Badanie oparto na danych z III kw. 2012 r., gdy WIBOR 3M (obok marży bankowej składnik oprocentowania kredytów hipotecznych) był na przeciętnym poziomie niespełna 5,1 proc. Dla porównania EURIBOR 3M (składnik oprocentowania w krajach unii walutowej) wynosił w tym samym czasie średnio niewiele poniżej 0,4 proc., a więc aż o 4,7 pkt. proc. mniej niż w Polsce. Najniższe oprocentowanie kredytów w przygotowanym zestawieniu należy do Finlandii. Tam średnia wynosi zaledwie 1,97 proc. w skali roku. Lion’s House policzył, że gdyby takie warunki kredytowe były osiągalne w Polsce, rata kredytu na 25 lat i 300 tys. zł wynosiłaby jedynie 1267 zł miesięcznie.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: