Sygnały: październik 2013

NBS 2013/10

KARTA MA PRZEBICIE Średnie oprocentowanie zadłużenia na kartach kredytowych - jak wynika z danych NBP - wynosi 13,9 proc. i jest tylko o 2,1 pkt. proc. niższe od górnego limitu maksymalnych odsetek.

W 2011 r. i 2012 r. ta różnica była znacznie wyższa i wynosiła od 6,1 do blisko 8 pkt. proc. Open Finance wskazuje, że chociaż oprocentowanie kart spada wolniej niż by mogło, to wystarczyło, aby zwiększyć ich atrakcyjność na tle kredytów odnawialnych (11,3 proc.). Różnica pomiędzy odsetkami od limitów w koncie a odsetkami na kartach spadła z obserwowanych do niedawna 5 proc. lub więcej do 2,7 proc.

Po raz ostatni różnica ta była tak niska w lipcu 2010 r., kiedy stopa referencyjna wynosiła 3,5 proc., tj. o 1 pkt proc. więcej niż obecnie. Karty po uwzględnieniu dostępu do nawet 60-dniowego okresu bezodsetkowego są wciąż dla klienta lepszą ofertą od limitów w koncie oraz tradycyjnych kredytów gotówkowych – oceniają eksperci OF.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: