Sygnały: październik 2013

NBS 2013/10

KARTA MA PRZEBICIE Średnie oprocentowanie zadłużenia na kartach kredytowych - jak wynika z danych NBP - wynosi 13,9 proc. i jest tylko o 2,1 pkt. proc. niższe od górnego limitu maksymalnych odsetek.

KARTA MA PRZEBICIE Średnie oprocentowanie zadłużenia na kartach kredytowych - jak wynika z danych NBP - wynosi 13,9 proc. i jest tylko o 2,1 pkt. proc. niższe od górnego limitu maksymalnych odsetek.

W 2011 r. i 2012 r. ta różnica była znacznie wyższa i wynosiła od 6,1 do blisko 8 pkt. proc. Open Finance wskazuje, że chociaż oprocentowanie kart spada wolniej niż by mogło, to wystarczyło, aby zwiększyć ich atrakcyjność na tle kredytów odnawialnych (11,3 proc.). Różnica pomiędzy odsetkami od limitów w koncie a odsetkami na kartach spadła z obserwowanych do niedawna 5 proc. lub więcej do 2,7 proc.

Po raz ostatni różnica ta była tak niska w lipcu 2010 r., kiedy stopa referencyjna wynosiła 3,5 proc., tj. o 1 pkt proc. więcej niż obecnie. Karty po uwzględnieniu dostępu do nawet 60-dniowego okresu bezodsetkowego są wciąż dla klienta lepszą ofertą od limitów w koncie oraz tradycyjnych kredytów gotówkowych – oceniają eksperci OF.

BANK CZY SKARPETA?

Polacy wolą włożyć pieniądze do skarpety niż na konto, ale chętni na kredyt coraz częściej zaglądają do banków – wynika z danych NBP. Open Finance ocenia, że góra gotówki poza kasami banków od początku roku zwiększyła się już o prawie 12 mld zł do ponad 114 mld zł. Tylko w sierpniu przybyło w portfelach Polaków i kasach firm ponad 1,5 mld zł. Dla porównania w całym 2012 r. suma gotówki w obiegu wzrosła o ok. 0,4 mld zł. NBP podał, że na koniec sierpnia gospodarstwa domowe miały w bankach 531,8 mld zł, tj. o 2,4 mld zł więcej niż w lipcu (przyrost o 0,5 proc.). Zyskują jednak depozyty bieżące, a nie terminowe. Na koniec sierpnia br. należności gospodarstw domowych wyniosły 556,4 mld zł. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy saldo kredytów dla gospodarstw domowych wzrosło o ok. 5,6 mld zł. W sierpniu br. kredyty dla firm przyrosły realnie o ponad 2,7 mld zł, tj. 1 proc. do 277,2 mld zł.

KREDYT DLA FIRM… Z AUTOMATU

Idea Bank pochwalił się, że z jego platformy służącej do zaciągania kredytów on-line, korzysta już ponad 13 500 przedsiębiorców. Przedsiębiorcy uzyskali dostęp do finansowania bez konieczności przedstawiania jakichkolwiek zaświadczeń. Bank nie wymaga też żadnych zabezpieczeń. Dzięki pozytywnej ocenie portfela zbudowanego za pośrednictwem platformy do kredytów on-line, bank zwiększył maksymalną kwotę dostępnego finansowania do 100 tys. zł. W perspektywie 12 miesięcy co trzeci kredyt może być udzielony przez automat.

Po stronie banku stworzony został zupełnie nowy proces oceny zdolności kredytowej – dokonuje jej inteligentne narzędzie w oparciu o dane zaciągane z rachunku firmowego klienta. Taka automatyzacja procesu przetwarzania wniosku powoduje, że bank może wydać decyzję kredytową w ciągu zaledwie 3 minut od złożenia wniosku (dotyczy to również przedsiębiorców niebędącym klientami banku). W praktyce średni czas oczekiwania na decyzję wynosi 30 sekund (w godzinach dostępności bazy BIK). Kredytobiorca otrzymuje środki na konto maksymalnie następnego dnia roboczego.

Przedsiębiorcy korzystający z platformy kredytowej mają do wyboru trzy formy finansowania: kartę kredytową, limit w rachunku oraz kredyt obrotowy. Ostatni z nich cieszy się zdecydowanie największą popularnością – przypada na niego aż 58 proc. łącznej kwoty zadłużenia powstałego dzięki platformie. Trwają też prace nad stworzeniem narzędzia do zdalnej weryfikacji zabezpieczeń. Jego implementacja zdaniem bankowców oznaczałaby kolejny milowy krok w upraszczaniu procesu udzielenia kredytów w Polsce.

KARTA MA PRZEBICIE

Średnie oprocentowanie zadłużenia na kartach kredytowych – jak wynika z danych NBP – wynosi 13,9 proc. i jest tylko o 2,1 pkt. proc. niższe od górnego limitu maksymalnych odsetek. W 2011 r. i 2012 r. ta różnica była znacznie wyższa i wynosiła od 6,1 do blisko 8 pkt. proc. Open Finance wskazuje, że chociaż oprocentowanie kart spada wolniej niż by mogło, to wystarczyło, aby zwiększyć ich atrakcyjność na tle kredytów odnawialnych (11,3 proc.). Różnica pomiędzy odsetkami od limitów w koncie a odsetkami na kartach spadła z obserwowanych do niedawna 5 proc. lub więcej do 2,7 proc.

Po raz ostatni różnica ta była tak niska w lipcu 2010 r., kiedy stopa referencyjna wynosiła 3,5 proc., tj. o 1 pkt proc. więcej niż obecnie. Karty po uwzględnieniu dostępu do nawet 60-dniowego okresu bezodsetkowego są wciąż dla klienta lepszą ofertą od limitów w koncie oraz tradycyjnych kredytów gotówkowych – oceniają eksperci OF.

INWESTYCJA Z… DRESZCZYKIEM

Od kilku do ponad 20 proc. rocznie – takie stopy zwrotu mogą przynieść inwestycje w nieruchomości – ocenia Lion’s Bank. Zakup mieszkania na wynajem wymaga zaangażowania co najmniej 150-250 tys. zł. Już taka kwota pozwala wybrać skromny lokal, z którego wynajmu właściciel będzie czerpał w postaci przychodów średnio 5-7 proc. wartości nieruchomości w skali roku. Inwestowanie na rynku mieszkaniowym ma też swoją wyjątkowo ryzykowną odmianę umożliwiającą osiągnięcie ponadprzeciętnej stopy zwrotu. Chodzi o zakup mieszkania na rynku pierwotnym, na początkowym etapie realizacji inwestycji przez dewelopera, w tzw. systemie 10/90.

Polega ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: