Sygnały: wrzesień 2013

NBS 2013/09

ODCHUDZANIE BANKÓW Według danych KNF w sektorze bankowym jest zatrudnionych 173,8 tys. osób, tj. najmniej od czerwca 2008 r. (181 tys.). Odchudzanie banków odbywa się m.in. za sprawą inwestycji w nowoczesne technologie. W większości z nich klienci mogą już sami zlecać przelewy w internecie, wpłacać i wypłacać gotówkę. Eksperci pocieszają: część zwalnianych bankowców znajdzie pracę w doradztwie finansowym.

DANINA ROŚNIE DO NIEBA

Raport sporządzony przez Instytut Globalizacji wskazuje, że każdy Polak pracujący na podstawie umowy o pracę ograbiany jest przez państwo przed otrzymaniem do ręki wypłaty z 53 proc. wypracowanego przez siebie dochodu (40 proc. to składki na ubezpieczenia społeczne i podatek dochodowy). W ciągu roku obciążenia podatkowe wzrosły o 4 proc. Analitycy IG policzyli, że gdyby nie danina dla ZUS, podatnicy mogliby odkładać na kontach bankowych i w wieku emerytalnym mieliby kapitał kilkuset tysięcy złotych. Zarabiający średnią krajową pracownik oddaje w podatkach więcej, niż zostaje mu w kieszeni. Pracownik z przeciętną pensją płaci ok. 27 019 zł podatków rocznie, co stanowi ok. 53 proc. wypracowanego przez niego dochodu.

LICYTACJA DŁ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: