Sygnały zmiany trendu na akcjach banków

Bankowość

Pojawiające się dziś stwierdzenia dotyczące "raczkującej" hossy wydają się niezrozumiałe dla osób zwracających uwagę na pogarszającą się kondycję polskiej gospodarki i jej słabe, krótkoterminowe perspektywy. Widać jednak, iż inwestorzy patrzą na nasz rodzimy rynek akcyjny z dużym wyprzedzeniem.

Uznali, że niespotykany wcześniej popyt na polskie papiery skarbowe i coraz większy potencjał do obniżek stóp procentowych to wystarczające sygnały do większego ryzyka. Dodatkowo wyceny Cena/Zysk akcji polskich spółek są atrakcyjne, a kondycja amerykańskich rynków – stabilna.

Historycznie na GPW trend wzrostowy rozpoczynały wzrosty akcji banków. Ich dobra kondycja zazwyczaj zwiastowała większą akcję kredytową. Ostatnie wyniki sektora bankowego były bardzo dobre. Wielu inwestorów indywidualnych było zaskoczonych, iż pomimo wielkich trudności w sektorze budowlanym, który był bardzo agresywnie finansowany, i problemów gospodarki wyniki banków były tak imponujące. Indeks WIG Banki wyszedł z rocznego trendu horyzontalnego przebijając się przez silne opory. Widać zainteresowanie akcjami banków. Bardzo podobnie sytuacja wygląda na szerokim indeksie WIG. Teraz inwestorzy czekają na potwierdzenie wstępnego sygnału kupna.

Dopóki ostatnio przełamane poziomy będą utrzymane, dopóty analitycy techniczni będą uznawać za uprawnione, że na rynku trend zmienia się z horyzontalnego na wzrostowy. Pomimo ewidentnego spadku obrotów na giełdach, warto być czujnym i nie ignorować żadnych sygnałów. Najbardziej ostrożni inwestorzy czekają nadal na potwierdzenie ze strony indeksu WIG20. Ci nastawieni jedynie na kupno akcji mogą stać się bardziej agresywni w przypadku ewidentnego przebicia przez WIG20 strefy 2350-2430 punktów. Cały czas rosną również pozycje na spadek, otwierane przez inwestorów uważających że trend horyzontalny się utrzyma.

Łukasz Wardyn
dyrektor zarządzający
City Index
Europa Środkowa i Wschodnia

Udostępnij artykuł: