System Ochrony SGB: Początki nie są łatwe

NBS 2016/02

Tuż po światowym kryzysie finansowym z 2008 r. wiadomo było, że w Unii Europejskiej powstają nowe przepisy, które mają wzmocnić bezpieczeństwo prowadzenia działalności przez instytucje finansowe, w tym banki. Choć z bankami działającymi w Polsce kryzys obszedł się raczej łaskawie, a obronną ręką wyszły z niego banki spółdzielcze, należało przystąpić do działań, których efektem miało być wdrożenie unijnych przepisów, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa tych instytucji.

Ewa Kamińska

Wzrzeszeniu SGB, w połowie 2013 r. rozpoczęły się szerokie konsultacje nad sposobem zaimplementowania nowych przepisów. Ostatecznie zrzeszone banki spółdzielcze wybrały rozwiązanie polegające na przekształceniu zrzeszenia w instytucjonalny system ochrony z wyodrębnioną, w formie spółdzielni osób prawnych, jednostką zarządzającą. Uznano, że takie zmiany najskuteczniej będą zwiększały bezpieczeństwo działania i jednocześnie pozwolą na skorzystanie z ulg i preferencji, które zostały przyznane instytucjonalnym systemom ochrony w regulacjach unijnych.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: