Systemy ZBP | Za pomocą kradzionej tożsamości próbowano wyłudzić niemal 900 tys. zł dziennie

BANK 2016/10

Od kwietnia do końca czerwca 2016 r. próbowano łącznie wyłudzić 81,8 mln zł - wykryto ponad 1,5 tys. przypadków chęci wykorzystania kradzionej tożsamości przy tym procederze. Powstrzymanie przestępców było możliwe dzięki coraz większej liczbie zastrzeżeń dokumentów w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, dokonywanych za pośrednictwem banków przez osoby, które swoje dokumenty utraciły.

Baza Systemu DZ wzrosła o 35 098 wpisów i zawiera obecnie 1 616 546 dokumentów zastrzeżonych, zgłoszonych z racji ich zagubienia lub kradzieży. Oznacza to, że w II kw. 2016 r. statystycznie, niezależnie od pory dnia czy nocy, do systemu trafiało 16 dokumentów na godzinę.

{module BanerB1}

Na łączną kwotę 81,8 mln zł złożyło się 1529 prób wyłudzeń, z czego aż 13 dotyczyło bardzo wysokich kwot, przekraczających 1 mln zł – rekordowy przypadek odnotowano w województwie wielkopolskim (5,5 mln zł).

Od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono już 64,3 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,47 mld zł.

{module BanerB2}

Kampania ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: