Szczepienia w firmach: rejestracja chętnych przedsiębiorców od 4 maja

Gospodarka

Rejestracja dla przedsiębiorców, którzy planują zorganizować szczepienia dla pracowników i ich rodzin w ramach Narodowego Programu Szczepień (NPS) ruszy 4 maja, poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Oferta skierowana jest do firm, w których gotowość szczepień zadeklaruje co najmniej 300 pracowników bądź pracowników i członków ich rodzin.

Michał Dworczyk
Michał Dworczyk Fot. Krystian Maj/KPRM

Rejestracja dla przedsiębiorców, którzy planują zorganizować szczepienia dla pracowników i ich rodzin w ramach Narodowego Programu Szczepień (NPS) ruszy 4 maja, poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Oferta skierowana jest do firm, w których gotowość szczepień zadeklaruje co najmniej 300 pracowników bądź pracowników i członków ich rodzin.

"Przez ostatnie dni konsultowaliśmy i przygotowywaliśmy ostateczną wersję zasad, na jakich będzie się odbywało [szczepienie] właśnie z pracodawcami. Dzisiaj zawiesimy już oficjalnie na stronach rządowych te zasady, a 4 maja ruszy rejestracja dla przedsiębiorców, którzy chcą się włączyć do tego programu" - powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Na wejście do programu będzie pozwalało zgromadzenie 300 pracowników bądź pracowników i członków ich rodzin, którzy chcą się zaszczepić.

Formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, ma być prosty i krótki. A do włączeniu do programu będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

Czytaj także: Przedsiębiorcy chcą szybko rozpocząć szczepienia pracowników >>>

Jak podkreślił Dworczyk, w tej chwili rząd nie jest w stanie precyzyjnie - ze względu na zmniejszenie dostaw szczepionek - zadeklarować dokładnej daty rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy.

"I tutaj bardzo ważna informacja - bo to jest wynik tych obniżonych dostaw - w tej chwili  - nie jesteśmy w stanie precyzyjnie powiedzieć, że zaczniemy szczepienia czy nawet pilotaż w zakładach pracy 15, 12 czy 20 maja. Musimy zaczekać, aż się unormuje sytuacja z dostawami do Polski" - powiedział Dworczyk.

"Jesteśmy przekonani, że rozpoczną się w maju" - dodał.

Czytaj także: Mniejsze firmy też zaszczepią pracowników przeciwko COVID-19 >>>

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin mówił w ub. tygodniu, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) zakłada, iż akcja masowych szczepień w zakładach pracy rozpocznie się około 10 maja. Rozpoczęcie tych szczepień ma zostać poprzedzone pilotażem w ośmiu przedsiębiorstwach (czterech spółkach SP i czterech przedsiębiorstwach prywatnych).

Informował, że rząd uwzględnił niemal wszystkie postulaty pracodawców, oprócz tego dotyczącego możliwości wyboru szczepionki. Szczepienia w zakładach będą finansowane na identycznych zasadach, jak powszechne. Firmy będą ponosić koszty organizacyjne punktów szczepień, natomiast koszty szczepionek i koszty procesu szczepienia będą finansowane przez państwo.

Dworczyk: do końca II kw. zostanie wykonanych 20 mln szczepień

Michał Dworczyk podtrzymuje, że w ramach Narodowego Programu Szczepień (NPS) zostanie wykonanych 20 mln szczepień do końca II kw.  Około 1,1 mln szczepionek, które miały trafić do polski jeszcze w kwietniu trafi najprawdopodobniej na początku maja. W tym tygodniu planowane jest wykonanie 1,6 mln szczepień.

Utrzymujemy deklarację tego, że co najmniej 20 mln szczepień zostanie wykonanych do końca II kw. Te wytyczne […] zostaną zrealizowane.

Poinformował, że z tygodnia na tydzień liczba tempo wykonywanych szczepień wzrasta. W ostatnim tygodniu wykonano ich 1,4 mln (średnio po 200 tys. dziennie).

"W tym tygodniu planujemy dalsze przyspieszanie, planujemy wykonanie 1,6 mln szczepień, pomimo tego, że właśnie mamy przed sobą majówkę" - podkreślił.

Opóźnienia w dostawach

Zaznaczył, że opóźnienia w dostawach przełożą się na realizację Narodowego Programu Szczepień, co oznacza, że niektóre osoby oczekujące na pierwszą dawkę szczepionki mogą mieć nieco przesunięty termin szczepienia.

Może to także przekładać się na opóźnienia w uruchamianiu niektórych punktów szczepień powszechnych.

Jak wynika z zapowiedzi producentów, szczepionki te mają trafić do Polski w maju. "Deklaracje są takie, że opóźnienia obecne mają być nadrobione jeszcze w maju" - wskazał Dworczyk.

Pytany, czy możliwe są zmiany w dostawach, powiedział: "na razie mówimy o tym 1,1 mln, który nie dotrze do Polski na koniec kwietnia, natomiast mamy raczej obiecujące deklaracje na początek maja".

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: