Szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką od 1 lipca możliwe w dowolnym punkcie; będą też nagrody i loteria dla zaszczepionych

Gospodarka

Od 1 lipca szczepienie drugą dawką będzie można wykonać w dowolnym punkcie - powiedział w trakcie konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk
Minister Michał Dworczyk Fot. Krystian Maj/KPRM

Od 1 lipca szczepienie drugą dawką będzie można wykonać w dowolnym punkcie - powiedział w trakcie konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

Od 1 lipca szczepienia drugą dawką będą odbywały się w dowolnym punkcie.

"Do tej pory wiele osób zwracało uwagę na to, że zaszczepili się pierwszą dawką w jednym punkcie, chcieliby się zaszczepić drugą dawką w innym - to było niemożliwe, albo trudne. Teraz, od 1 lipca, takiego problemu nie będzie" - dodał. 

Rząd wprowadza nagrody dla samorządów za szczepienia i loterię

Rząd planuje wprowadzenie specjalnych nagród dla gmin, w których najszybciej zaszczepionych przeciw COVID-19 zostanie co najmniej 75%, a także specjalnej Loterii Narodowego Programu Szczepień dla wszystkich tych, którzy już przyjęli bądź przyjmą szczepionkę, poinformował także Michał Dworczyk.

W najbliższych tygodniach wojewodowie mają wystawiać decyzje administracyjne, które będą zobowiązywały do nawiązywania kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia. Do osób, które zadeklarują chęć zaszczepienia, będą wysyłane zespoły dojazdowe. Każda gmina otrzyma 10-40 tys. zł na sprawy organizacyjne czy promocyjne.

Czytaj także: Paszporty szczepionkowe coraz bliżej: jest wstępne porozumienie w UE >>>

Oprócz tego mają zostać wprowadzone dodatkowe zachęty dla samorządów za tempo szczepień.

Chcemy wprowadzić pewien rodzaj rywalizacji. Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia na poziomie co najmniej 75% chcemy przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę na dowolny cel, inwestycje czy rozdysponowanie po funduszach sołeckich.

- powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Nagradzane mają być też te gminy, w których najwięcej mieszkańców podda się szczepieniu.

"W każdej gminie, w której będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ujęciu  49. dawnych województw otrzyma 1 mln zł również na dowolny cel. I dodatkowo  ta gmina, która w skali Polski będzie miała najwyższy wskaźnik zaszczepienia otrzyma jeszcze dodatkowo 2 mln zł" - dodał.

500 zł dla co dwutysięcznego zaszczepionego

Kolejną zachętą ma być także Loteria Narodowego Programu Szczepień, która ma ruszyć od 1 lipca. Dworczyk zapowiedział, że szczegóły w tej sprawie mają  zostaną przedstawione za ok. 2 tygodnie. Loterię ma organizować Totalizator Sportowy, a swój udział w przedsięwzięciu zapowiedziało szereg spółek Skarbu Państwa i także niektóre samorządy jak np. Warszawa czy Kraków.

"Te nagrody będą atrakcyjne. Mniej więcej co dwutysięczna osoba, która będzie się szczepiła, będzie otrzymywała 500 zł, […] ale każdy uczestnik tej loterii będzie miał cztery szanse na wygraną - tzn. poza natychmiastową wygraną co dwutysięcznego uczestnika 500 zł, co tydzień będą losowane nagrody po 50 tys. zł, do tego różnego rodzaju nagrody rzeczowe jak hulajnogi elektryczne, vouchery na paliwo, vouchery ubezpieczeniowe, co miesiąc będzie to dwie nagrody po 100 tys. zł plus samochód hybrydowy i w finale dwa razy po 1 mln zł i również samochód hybrydowy" - wyjaśnił Dworczyk.

"Wierzymy, że taka loteria pozytywnie wpłynie na zainteresowanie programem szczepień" - dodał.

Na te działania łącznie ze środkami dla samorządów rząd planuje wydać ponad 140 mln zł.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: