Dobre wiadomości o kolejnej szczepionce na COVID-19, giełdy reagują dużymi zwyżkami

Gospodarka

Szczepionka na Covid-19 firmy Moderna ma 94,5 proc. skuteczności - poinformowano w poniedziałek. Firma podała, że w tym roku może wyprodukować 20 mln dawek szczepionki, a w 2021 r. od 500 mln do 1 mld.

Szczepionka na koronawirusa COVID-19
Fot. stock.adobe.com/Leigh Prather

Szczepionka na Covid-19 firmy Moderna ma 94,5 proc. skuteczności - poinformowano w poniedziałek. Firma podała, że w tym roku może wyprodukować 20 mln dawek szczepionki, a w 2021 r. od 500 mln do 1 mld.

Moderna przewiduje, że w tym roku wyprodukuje około 20 milionów dawek szczepionki dla Stanów Zjednoczonych jeśli otrzyma zezwolenie FDA. Firma poinformowała, że miliony dawek szczepionki już wyprodukowała i są one gotowe do wysyłki.

Firma ma nadzieję, że w 2021 roku wyprodukuje od 500 milionów do 1 miliarda dawek. Produkcja będzie podzielona na fabryki w USA i za granicą, i będzie częściowo uzależniona od popytu.

Czytaj także: Szczepionka przeciw COVID-19 od razu nie ożywi gospodarki >>>

Wraz ze szczepionką firmy Pfizer Inc, która również okazała się skuteczna w ponad 90 proc., po wprowadzeniu do obrotu przez organy regulacyjne Stany Zjednoczone mogą mieć dwie szczepionki dopuszczone do użytku w sytuacjach nagłych w grudniu, z aż 60 milionami dawek szczepionki dostępnych na koniec roku. W przyszłym roku rząd USA może mieć dostęp do ponad miliarda dawek tylko od dwóch producentów szczepionek.

Moderna spodziewa się, że w ciągu najbliższego tygodnia będzie mieć wystarczającą ilość danych dotyczących bezpieczeństwa wymaganych do uzyskania zezwolenia w USA i oczekuje, że w nadchodzących tygodniach złoży wniosek o zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach. Moderna oświadczyła również, że wykorzysta swoje dane do ubiegania się o zezwolenie na dopuszczenia do obrotu w Europie i innych regionach.

Raport nt. szczepionki Moderny został oparty na badaniu, w którym 95 osób zachorowało na COVID-19. Spośród nich tylko pięć infekcji wystąpiło u osób, które otrzymały szczepionkę, którą podaje się w dwóch zastrzykach w odstępie 28 dni.

Szczepionka Moderna nie wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze

Kluczową zaletą szczepionki Moderna jest to, że nie wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze, jak szczepionka firmy Pfizer, co ułatwia jej dystrybucję. Moderna oczekuje, że szczepionkę będzie można przechowywać w standardowych temperaturach występujących w lodówkach, czyli od 2 do 8 stopni Celsjusza przez 30 dni, a także będzie mogła być przechowywana do 6 miesięcy w temperaturze -20 stopni Celsjusza. Szczepionkę Pfizera należy przewozić i przechowywać w temperaturze -70 stopni Celsjusza.

Dane z badania obejmującego 30 tys. uczestników pokazały również, że szczepionka zapobiegła przypadkom ciężkiego COVID-19. Z 95 przypadków w badaniu Moderna, 11 było ciężkich, a wszystkie 11 wystąpiło wśród ochotników, którym podano placebo. Danych dotyczących ciężkich przypadków nie ujawniła jak dotąd firma Pfizer.

Czytaj także: Kiedy szczepionka na COVID-19 trafi do Polski?

Wskaźnik skuteczności znacznie przekracza 50-proc. skuteczność wymaganą przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków dla szczepionki na koronawirusa.

Będziemy mieć szczepionkę, która może powstrzymać COVID-19.

- powiedział prezes Moderny Stephen Hoge.

„Zakładając, że otrzymamy zezwolenie na użycie w nagłych wypadkach, będziemy gotowi do wysyłki już w kilka godzin. Szczepionka może zostać rozdystrybuowana natychmiast” – dodał.

Szczepionki będą dostarczane bezpłatnie Amerykanom

Rząd USA podał, że szczepionki będą dostarczane bezpłatnie Amerykanom, w tym ubezpieczonym, nieubezpieczonym i osobom objętym rządowymi programami zdrowotnymi, takimi jak Medicare. Administracja Donalda Trumpa oświadczyła, że będzie miała wystarczającą podaż dla wszystkich 330 milionów mieszkańców USA, którzy chcą się zaszczepić do połowy 2021 roku.

Tydzień temu - 9 listopada - amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że jego szczepionka na COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Pfizer ogłosił, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek.

Czytaj także: Euforia na giełdach po informacji o szczepionce na COVID-19 >>>

Oprócz Moderny, Pfizera i BioNTech SE swoje szczepionki opracowują m.in. takie firmy jak AstraZeneca, Johnson & Johnson.

Pozytywna reakcja rynków

Po publikacji informacji akcje Moderny rosną w handlu przedsesyjnym o 16 proc.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 1,01 proc., a na Dow Jones idą w górę o 1,61 proc. przed sesją.

Na GPW wzrosty przybierają na sile

WIG20, który po południu rósł o około 1,7 proc., o godz. 13.20 zyskuje już nieco ponad 2,4 proc.

WIG20 rośnie o 2,4 proc. do 1.791 pkt., ok. godziny 13.20, WIG zwyżkuje o 2,2 proc. do 51.738 pkt., mWIG40 idzie w górę o 2 proc. do 3.711 pkt., a sWIG80 rośnie o 1 proc., notując poziom 14.703 pkt.

Wzrosty większości spółek z WIG20 przybrały na sile po około 1 pkt. proc. W efekcie kurs PKO BP i Lotosu rosną po ponad 6,5 proc., KGHM i CCC rosną po około 6 proc., a Orlen i Pekao - po 5 proc.

Notowania Allegro zniżkują nadal o 4 proc. 

Pekao: kolejne informacje o szczepionkach zwiększają szanse na ponad 4-proc. wzrost PKB w Polsce w 2021 r.

Przy trzech szczepionkach na COVID-19 o wysokiej skuteczności zwiększają się perspektywy na wyszczepienie znacznej części populacji w 2021 r., co przełożyłoby się na scenariusz makroekonomiczny w Polsce w przyszłam roku - oceniają ekonomiści Banku Pekao. Ich zdaniem, szanse na ponad 4-proc. wzrost gospodarczy w Polsce w przyszłym roku rosną.

"Jeśli będziemy mieli (a to b. prawdopodobne) 3 szczepionki (Pfizer, Moderna, AstraZ) scenariusz wyszczepienia całej (chętnych) populacji w 2021 (również w Polsce) b. prawdopodobny. Nie musimy pisać, że to b. ważne dla prognoz makro... 4%+ wzrost PKB w 2021 możliwy" - napisali na Twitterze ekonomiści.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: