Szczęśliwi developerzy

Finanse i gospodarka

Rok 2013 okazał się lepszy pod względem sprzedaży nieruchomości niż pierwotnie zakładano.

Rok 2013 okazał się lepszy pod względem sprzedaży nieruchomości niż pierwotnie zakładano.

W związku z tym, że w 2012 roku spadło zainteresowanie kredytami oraz dlatego, że nie wprowadzono nowego programu dopłat, prognozowano dużo niższą sprzedaż mieszkań niż w poprzednich latach. Banki wskazywały, że liczba umów kredytowych w 2013 roku będzie najniższa od 2006 roku.

W rzeczywistości mamy do czynienia z nadspodziewanie dobrą sprzedażą mieszkań, szczególnie w drugiej połowie 2013 roku.

Głównym powodem tej sytuacji jest niska cena mieszkań, która obecnie oscyluje na poziomie kwoty sprzed rynkowego boomu (z uwzględnieniem inflacji). Dompress.pl informuje, że w Warszawie średnia cena za metr kwadratowy to 7.100 zł.

Nabywcy są  przekonani, że ceny mieszkań ustabilizowały się, co w połączniu z pozytywnymi informacjami na temat kondycji polskiej i europejskiej gospodarki sprzyja zakupowemu optymizmowi. Ponadto niskie stopy procentowe oraz możliwość kredytowania 100 % wartości nieruchomości pobudzają wzrost zainteresowania nabywaniem mieszkań, również dla celów inwestycyjnych.

witkowska.teresa.01.150x225- Klienci uznali, że ceny mieszkań ustabilizowały się na atrakcyjnym poziomie i zauważyli że zamiast notować dalsze spadki, przybrały raczej tendencje wzrostowe. Wiele osób inwestuje oszczędności w nieruchomości. Zwiększył się udział zakupów gotówkowych. Więcej osób wybiera teraz większe mieszkania - wylicza Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.   

W efekcie sprzedawane jest więcej mieszkań niż deweloperzy wprowadzają na rynek.

Nowymi mieszkaniami interesują się nabywcy ze wszystkich aglomeracji kraju. Tym bardziej, że developerzy wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i na rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej mieszkań o niewielkiej powierzchni w stosunku do liczby pokoi.

- Nie inaczej jest w przypadku Osiedla Alpha, którego realizację zakończyliśmy niedawno w warszawskich Skoroszach. Więcej trzypokojowych mieszkań znalazło nabywców pod koniec budowy, szczególnie że wprowadziliśmy nowy program sprzedaży, w którym oferujemy wykończenie w cenie mieszkania - wyjaśnia Teresa Witkowska.   

up

Udostępnij artykuł: