Szczyt UE zakończony

Gospodarka

W nocy z poniedziałku na wtorek w Brukseli zakończył się trwający od piątkowego poranka szczyt unijny ws. budżetu UE i funduszu odbudowy. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że wartość porozumienia zawartego na szczycie UE w Brukseli to w sumie 1,8 bln euro.

Charles Michel.
Charles Michel. Źródło: Twitter

W nocy z poniedziałku na wtorek w Brukseli zakończył się trwający od piątkowego poranka szczyt unijny ws. budżetu UE i funduszu odbudowy. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że wartość porozumienia zawartego na szczycie UE w Brukseli to w sumie 1,8 bln euro.

#CharlesMichel: Po raz w europejskiej historii nasz budżet będzie w jasny sposób powiązany z naszymi klimatycznymi celami, po raz pierwszy poszanowanie dla praworządności jest decyzyjnym kryterium dla wydatków budżetowych #SzczytUE #FunduszOdbudowy

"Mamy porozumienie!" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała na konferencji prasowej, że wartość porozumienia zawartego na szczycie UE w Brukseli to w sumie 1,8 bln euro.

Jej zdaniem jest to "historyczny moment w Europie".

https://twitter.com/eucopresident/status/1285417032561852418

Czytaj także: Szczyt Unii Europejskiej – każdy coś otrzymał, każdy coś stracił

Mechanizm praworządności i cele klimatyczne

"Po raz w europejskiej historii nasz budżet będzie w jasny sposób powiązany z naszymi klimatycznymi celami, po raz pierwszy poszanowanie dla praworządności jest decyzyjnym kryterium dla wydatków budżetowych" - zaznaczył Michel podczas konferencji prasowej.

Premier Mateusz Morawiecki mówi, że nie ma bezpośredniego związku pomiędzy przestrzeganiem praworządności, a korzystaniem z funduszu odbudowy.

"Co więcej, jak uzgodniliśmy to ze służbami prawnymi, ten mechanizm, który ma być wypracowany, będzie jednocześnie podlegał walidacji Rady Europejskiej. Rada Europejska - jest to tam wyraźnie napisane - to jednomyślność. Bez zgody Węgier, bez zgody Polski, bez zgody Grupy Wyszehradzkiej nic się tutaj nie zadzieje" - powiedział.

https://twitter.com/PremierRP/status/1285437126746738688

Ile dla Polski

Szefowa KE podkreśliła, że porozumienie ws. budżetu UE i funduszu odbudowy to sygnał, że Europa potrafi wspólnie działać. Jej zdaniem, dzięki umowie UE może wyjść silniejsza z kryzysu.

Porozumienie UE daje Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 mld euro w cenach bieżących - poinformował we wtorek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki poinformował, że w efekcie negocjacji fundusz dotacyjny ze względu na grupę "skąpców" został ograniczony o 22 proc. względem wyjściowych propozycji. Dodał, że udział w nim Polski został ograniczony tylko o 3 proc.

Jak przekazał, w ostatniej nocnej rundzie rozmów Polsce udało się wynegocjować dodatkowe 600 mln euro na regiony, które potrzebują najwięcej środków na rozwój.

https://twitter.com/vonderleyen/status/1285430902445821953
Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: