Szef Moderny: szczepionka przeciwko kolejnym wariantom COVID-19 na przełomie lata i jesieni

Uncategorized

Dyrektor generalny amerykańskiej firmy biotechnologicznej Moderna Stephane Bancel powiedział w piątek, że firma ciężko pracuje, aby szczepionka wspomagająca przeciwko wariantom Covid-19 została zatwierdzona późnym latem lub wczesną jesienią.

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Moderna
Fot. stock.adobe.com/guteksk7

Dyrektor generalny amerykańskiej firmy biotechnologicznej Moderna Stephane Bancel powiedział w piątek, że firma ciężko pracuje, aby szczepionka wspomagająca przeciwko wariantom Covid-19 została zatwierdzona późnym latem lub wczesną jesienią.

Podczas wirtualnego spotkania dotyczącego produkcji szczepionek Bancel przekazał, że Moderna jest na dobrej drodze, aby wyprodukować do 1 miliarda dawek szczepionek przeciwko Covid-19 w tym roku i do 1,4 miliarda w 2022 roku.

Według prezesa Moderny, producenci powinni skupić się na produkcji jak największej liczby szczepionek w tym roku, ale świat czeka potencjalna nadwyżka mocy produkcyjnych w przyszłym roku. "W przyszłym roku będzie zbyt wiele szczepionek dla ludzi na naszej planecie" - ocenił Bancel.

Czytaj także: Konfederacja Lewiatan: najpierw przyspieszenie szczepień, dopiero potem paszporty covidowe >>>

Wskazał, że dodatkowe transfery technologii mogą osłabić ich zdolność do osiągnięcia celów produkcyjnych.

Niedobory pracowników w fabryce

Spytany o niedobory pracowników w fabryce Lonza w Visp w szwajcarskim kantonie Valais, która ma licencję na wytwarzanie składników do szczepionki przeciwko Covid-19 Moderny, Bancel wyraził przekonanie, że zakład ten wkrótce zlikwiduje tę lukę.

Powiedział również, że Moderna prowadzi rozmowy z przedstawicielami programu COVAX, w ramach którego dostarczane są preparaty krajom o niższych dochodach. "Mam nadzieję, że jesteśmy na ostatniej prostej, aby uzyskać porozumienie z COVAX" - dodał. 

EMA: będzie większa produkcja szczepionek BioNTech-Pfizer i Moderny w UE

Tymczasem Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w piątek o podjęciu dwóch decyzji, które mają doprowadzić do zwiększenia zdolności produkcyjnych i podaży szczepionek przeciwko Covid-19 BioNTech-Pfizer i Moderny.

"EMA zaakceptowała zwiększenie rozmiarów serii produkcyjnych i związany z tym proces w zakładzie produkcyjnym szczepionek firmy Pfizer w Puurs w Belgii. Oczekuje się, że zalecenie Komitetu ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Agencji będzie miało znaczący wpływ na podaż (...) szczepionki BioNTech-Pfizer w UE" - napisano w oświadczeniu przesłanym przedstawicielom mediów.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: jest nowy harmonogram rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19 >>>

Druga decyzja dotyczy Moderny.

"CHMP zalecił również zatwierdzenie nowej linii napełniającej w zakładzie produkcyjnym Moderny Rovi w Hiszpanii. Nowa linia umożliwi zwiększenie działań związanych z napełnianiem gotowym produktem, aby zsynchronizować to z procesem zwiększania produkcji w zatwierdzonym w zeszłym miesiącu zakładzie Lonza w Visp (w Szwajcarii)" - poinformowała EMA.

Udostępnij artykuł: