Szef RBA Stevens obniża kurs AUD o jedno oczko

Finanse i gospodarka

We wrześniu Japonia odnotowała najlepszy wynik ankiety dotyczącej zaufania wśród małych przedsiębiorstw od 2006 r. na poziomie 50,8 pkt., co jest jednym z najlepszych odczytów w długiej historii tego badania (od końca lat 80. ubiegłego wieku lepiej było tylko kilka razy). Dane dotyczące sprzedaży detalicznej i wydatków gospodarstw domowych również były bardzo dobre.

Wykresy gospodarcze
Fot. stock.adobe.com/denisismagilov

We wrześniu Japonia odnotowała najlepszy wynik ankiety dotyczącej zaufania wśród małych przedsiębiorstw od 2006 r. na poziomie 50,8 pkt., co jest jednym z najlepszych odczytów w długiej historii tego badania (od końca lat 80. ubiegłego wieku lepiej było tylko kilka razy). Dane dotyczące sprzedaży detalicznej i wydatków gospodarstw domowych również były bardzo dobre.

0002John J Hardy,
Saxo Bank

Notowania jena nadal odznaczają się brakiem przekonania, gdyż z sytuacji na rynkach w innych rejonach płyną sprzeczne sygnały. Silna kondycja rynków obligacji jest dla JPY pewnym wsparciem, natomiast szalejąca zwyżka na rynkach aktywów jest dla tej waluty przeszkodą, gdyż od wielu miesięcy jej notowania są negatywnie skorelowane z apetytem na ryzyko.

W czwartek odbędzie się posiedzenie Bank of Japan. Oczekiwania pod tym względem są minimalne, a ja spodziewałbym się, że pary krzyżowe jena będą bardziej wrażliwe na wyniki środowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku oraz na kierunek, jaki obierze oprocentowanie i ryzyko po publikacji nowego oświadczenia Fedu w sprawie polityki pieniężnej.

W nocy Glenn Stevens, szef Reserve Bank of Australia, wypowiedział się w sprawie mocnej kondycji dolara australijskiego z ostatniego okresu, sugerując, że kurs tej waluty jest przedmiotem szczególnej uwagi banku centralnego. Stevens bardzo wyraźnie ostrzegł, że dolar australijski nadal jest przewartościowany i że "te poziomy kursu wymiany nie znajdują uzasadnienia we względnych poziomach kosztów i wydajności Australii. Ponadto warunki handlowe mogą się teraz raczej pogarszać, niż poprawiać."

Po tym wystąpieniu niektóre kontrakty terminowe STIR ostro zareagowały, wyskakując o kilka jednostek poza krzywą, a AUD ucierpiał we wszystkich parach. Notowania AUD/USD mają teraz charakter zdecydowanie bardziej spadkowy, natomiast również AUD/CAD być może wreszcie zmienił kierunek po krótkiej wizycie powyżej poziomu parytetu i 200-dniowej średniej ruchomej. Widać wyraźnie, że RBA będzie teraz bardzo mocno reagował na zmiany kursów walut, przez co AUD staje się naturalnym kandydatem do sprzedaży, zwłaszcza, jeśli apetyt na ryzyko znalazłby się kiedyś pod presją.

131101.saxo.01.500x
Wykres: AUD/CAD

Po ostatnim wystąpieniu szefa RBA wyniki dolara australijskiego w relacji do dolara kanadyjskiego mogą przestać być takie wspaniałe. Zwróćcie uwagę, że obecna wyprzedaż nastąpiła w okolicach psychologicznie ważnego poziomu parytetu, jak również w okolicach 40-tygodniowej (200-dniowej) średniej ruchomej.

Spodziewałbym się, że AUD będzie znów osiągał gorsze wyniki, niż CAD, i widać, że w dłuższej perspektywie AUD nadal jest drogi w relacji do dolara kanadyjskiego.

Co dalej?

Znów znajdujemy się w strefie ciszy przed jutrzejszym posiedzeniem FOMC. Patrząc na papiery skarbowe, gdzie oprocentowanie papierów 10-letnich doszło niedawno aż do 2,50%, wydawałoby się, że rynek nie spodziewa się praktycznie niczego, jeśli chodzi o jastrzębie nastawienie Fedu. Oznacza to, że zaskoczenie może nastąpić właśnie po stronie jastrzębiej (lub że po prostu rynek wliczył w cenę zbyt wiele gołębiego nastawienia, przez co neutralny wydźwięk oświadczenia FOMC może zostać uznany za jastrzębi w porównaniu z tym, na co rynek się nastawia.)

Jeśli tak jest w rzeczywistości, wówczas możliwość zaskoczenia z powodu ponownego podjęcia tematu planów ograniczania luzowania ilościowego może wiązać się z pojawieniem się awersji do ryzyka, spadkami notowań obligacji i zwyżką USD, zwłaszcza, jak można się domyślać, w relacji do euro i walut rynków wschodzących, ale tak naprawdę również we wszystkich innych parach. Rezultat o wydźwięku łagodnym może spowodować pewne osłabienie USD, chociaż może się ono nie utrzymać dłużej, niż kilka dni.

Obserwujcie opóźniony raport dotyczący sprzedaży detalicznej w USA we wrześniu, który zostanie opublikowany dziś po południu. Może on wywołać pewną nerwowość na rynku przed jutrzejszym posiedzeniem Fedu, podobnie jak publikowane jutro dane ADP za październik oraz wskaźnik CPI (gdyż Fed wyraźniej wspominał ostatnio o inflacji, a bazowy poziom wskaźnika CPI w ujęciu rok do roku spadł obecnie znowu poniżej 2,0%.)

Zostanie opublikowany również raport o zaufaniu konsumentów w USA za październik, ale tak słabe dane mogą być niewielki wpływ ze względu na fakt, że znaczną część danych zebrano w okresie niepewności związanej ze wstrzymaniem działalności instytucji federalnych w pierwszej połowie października.

Najważniejsze dane ekonomiczne

 • Japonia - ogólne wydatki gospodarstw domowych we wrześniu wzrosły o +3,7% r./r. wobec przewidywanych +0,5% i -1,6% odnotowanych w sierpniu.
 • Japonia - stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 4,0% zgodnie z oczekiwaniami, w porównaniu z 4,1% w sierpniu.
 • Japonia - handel detaliczny we wrześniu wzrósł o +1,8% m/m wobec przewidywanych +0,5%
 • Japonia - wskaźnik zaufania małych przedsiębiorstw w październiku wyniósł 50,8 pkt. w porównaniu z 49,8 we wrześniu

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

 • Wielka Brytania - zatwierdzone kredyty hipoteczne we wrześniu (09:30)
 • Stany Zjednoczone - wskaźnik PPI we wrześniu (12:30)
 • Stany Zjednoczone - wstępne dane dotyczące sprzedaży detalicznej we wrześniu (12:30)
 • Stany Zjednoczone - indeks cen domów S&P/CaseShiller w sierpniu (13:00)
 • Stany Zjednoczone - wskaźnik zaufania konsumentów w październiku (14:00)
 • Szwecja - wystąpienie wiceprezesa Flodena z Riksbank (17:00)
 • Japonia - wstępny wskaźnik produkcji przemysłowej we wrześniu (23:50)
 • Australia - wskaźnik sprzedaży nowych domów HIA we wrześniu (00:00)
Udostępnij artykuł: