Szósta edycja konkursu „z klasy do kasy”

Finanse i gospodarka

5 marca rusza konkurs "Z klasy do kasy", który przybliża młodzieży temat rynku kapitałowego, uczy inwestowania i oszczędzania- umiejętności, bez których trudno odnaleźć się w XXI wieku. Uczniowie będą mogli inwestować wirtualne 100 tyś. zł. w nowoczesnej grze giełdowej, aby 23 czerwca w ogólnopolskim finale powalczyć o prawdziwe pieniądze.

Pierwsza edycja konkursy „Z klasy do kasy” odbyła się w 2002r. i objęła swoim zasięgiem wyłącznie Małopolskę. Po kilku latach w 2008r., podczas 5 edycji w konkursie wzięło udział ponad 72 tys. uczniów z całej Polski. Jak będzie wyglądała szósta edycja?

Konkurs „Z klasy do kasy” przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych – gimnazjów, liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych – z wyłączeniem liceów dla dorosłych. Jego uczestnikami mogą zostać 3-5-osobowe grupy uczniów, zwane komitetami inwestycyjnymi, pozostające pod opieką nauczyciela. Każda z nich dostanie na start wirtualne 100 tys. zł i zadanie osiągnięcia jak największego zysku.

Tegoroczna edycja zabawy będzie rozgrywana dzięki specjalnej aplikacji online. To właśnie przez nią komitety będą m.in. inwestować w akcje spółek z WIG20 i wybrane fundusze inwestycyjne, zakładać lokaty i zaciągać pożyczki.

– Praktyczne zastosowanie instrumentów finansowych to najlepszy sposób na ich zrozumienie przez młodych ludzi – zapewniają organizatorzy „Z klasy do kasy”.

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane od 5 marca do 20 kwietnia 2012 roku poprzez formularz na stronie konkursu: wyborcza.biz/zkdk. Inwestowanie rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 8 czerwca. 20 najlepszych komitetów z każdego z województw zakwalifikuje się do półfinałów, podczas których – 15 czerwca – uczniowie będę rozwiązywać test z wiedzy ekonomicznej. Zwycięzcy zmierzą się ze sobą w finale ogólnopolskim 23 czerwca 2012 roku w Warszawie.

Uczestnicy konkursu – oprócz nauki – mogą liczyć na atrakcyjne nagrody finansowe. Łączna pula nagród w szóstej edycji „Z klasy do kasy” wynosi ponad 140 tys. zł – do podziału wśród zwycięzców półfinałów wojewódzkich i finału ogólnopolskiego, ich opiekunów, a także szkół. Przewidziane są też nagrody tygodniowe i dodatkowa – dla najbardziej aktywnej szkoły.

Konkurs współfinansowany jest ze środków Narodowego Banku Polskiego oraz Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Współorganizatorzy: „Gazeta Wyborcza” oraz portal Wyborcza.biz. Partnerem akcji jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Regulamin oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej: wyborcza.biz/zkdk.

Krzysztof Malczewski
koordynator konkursu „Z klasy do kasy”

Udostępnij artykuł: