Sztuczna inteligencja wspiera niewidomych i niedowidzących klientów ING Banku Śląskiego

Edukacja / Technologie i innowacje

W dniach 21‒22 czerwca 2021 r. odbył się wirtualny hackathon, podczas którego uczestnicy projektowali rozwiązania dla niewidomych i słabowidzących klientów banku. Wydarzenie pod nazwą LEOthon zostało zorganizowane przez Kozminski Business Hub. Partnerami hackathonu zostali ING Bank Śląski oraz Google Cloud.

LEOthon
Źródło: ING Bank Śląski

W dniach 21‒22 czerwca 2021 r. odbył się wirtualny hackathon, podczas którego uczestnicy projektowali rozwiązania dla niewidomych i słabowidzących klientów banku. Wydarzenie pod nazwą LEOthon zostało zorganizowane przez Kozminski Business Hub. Partnerami hackathonu zostali ING Bank Śląski oraz Google Cloud.

LEOthon pod hasłem #AIwspieraniewidomych to technologiczno-biznesnowy hackathon zorganizowany dla studentów Akademii Leona Koźmińskiego oraz pracowników i partnerów ING Banku Śląskiego.

Cel: zmniejszenie efektu wykluczenia cyfrowego

W trakcie hackathonu zespoły zmierzyły się z ważnym społecznie wyzwaniem polegającym na wsparciu niewidomych oraz niedowidzących klientów, korzystających z usług bankowych.

Biznes musi być oparty na wartościach. W ING naszą odpowiedzialnością jest dbałość i troska o klientów

Kluczowym zadaniem było opracowanie innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji oraz modelach Machine Learning i Deep Learning, sposobach interakcji z użytkownikiem, weryfikacją możliwości prawnych oraz technologicznych banku.

‒ Biznes musi być oparty na wartościach. W ING naszą odpowiedzialnością jest dbałość i troska o klientów. Jesteśmy wrażliwi na to, jacy są i jakie mają potrzeby. Tylko dzięki empatii i zrozumieniu możemy proponować usługi odpowiednie i dostępne dla różnorodnych grup odbiorców.

W tym duchu postawiliśmy zadanie uczestnikom LEOthonu, którzy projektowali inspirujące rozwiązania dla niewidomych i słabowidzących klientów banku – powiedział Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

Zwycięskie projekty wyznaczają kierunek, w jaki sposób najnowocześniejsza technologia może wspierać klientów w codziennym życiu

‒ Sztuczna inteligencja to jedna z czołowych technologii naszych czasów. Jej potencjał powinniśmy wykorzystywać na wszystkich polach działalności. Dlatego w ramach LEOthonu zaproponowaliśmy uczestnikom opracowanie rozwiązań, w których AI może przyczynić się do zmniejszenia efektu wykluczenia cyfrowego.

Zwycięskie projekty wyznaczają kierunek, w jaki sposób najnowocześniejsza technologia może wspierać klientów w codziennym życiu – powiedział Sławomir Soszyński, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Czytaj także: Portal edukacji cyfrowej i finansowej GotowiBezgotowkowi.pl już działa

Nauka przez działanie, pod okiem mentorów

Nad pracą uczestników czuwali eksperci w trakcie sesji mentorskich. Wśród nich byli eksperci specjalizujący się w rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, data science, user experience, a także osoba niewidoma, która przybliżyła uczestnikom wyzwania, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnością.

Nie zabrakło również dodatkowych aktywności, jak rozciągający trening, czy wspólny zdalny lunch. W ostatniej części LEOthonu zespoły zaprezentowały swoje projekty przed Jury.

‒ Google tworzy produkty i usługi dla wszystkich. Dlatego nieustannie pracujemy nad tym, aby udoskonalać nasze aplikacje, zwiększając komfort korzystania z nich dla osób z niepełnosprawnością – powiedziała Magdalena Dziewguć, Google Cloud Poland Country Manager.

Wszyscy tworzymy platformę do robienia czegoś naprawdę ważnego i robienia rzeczy, które mają sens

‒ Nauka przez działanie to coś, co jest tak ważne dla Akademii Leona Koźmińskiego, a także dla naszych partnerów ING Banku Śląskiego i Google Cloud. Nie ma lepszego sposobu na udowodnienie, że uczelnia jest potrzebna, niż takie działania, jak LEOthon.

Mamy świetnych studentów z kreatywnością, mamy świetnych partnerów, mamy uniwersytet i wszyscy tworzymy platformę do robienia czegoś naprawdę ważnego i robienia rzeczy, które mają sens. To nie pierwszy raz, kiedy Koźmiński Business Hub organizuje takie wydarzenie i było to bardzo udane wydarzenie, bo czujemy, że to, co robimy, ma znaczenie dla rzeczywistości – powiedział prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Czytaj także: Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo: Fundacja Polska Bezgotówkowa wspiera kampanię edukacyjną ZUS

Nagrodzone rozwiązania

Zwycięzcami LEOthonu pod hasłem #AIwspieraniewidomych zostały następujące projekty:

I miejsce: innowacyjne rozwiązanie Robbi, które przy pomocy sztucznej inteligencji, takiej jak programowanie neurolingwistyczne (NLP), Machine Learning (ML) i Deep Learning (DL) umożliwia głosowe zarządzanie przelewami i nadchodzącymi płatnościami, inwestycjami, giełdą, zmianą limitów, zarządzaniem kartami, czy płatności BLIK.

II miejsce: ING Vision, rozwiązanie które, dzięki technologiom: Google Maps Api, Google Vision Api, Google Text-to-speech Api, Google Speech-to-text Api, Google OCR, wirtualni agenci Google oraz andcard.io. umożliwi obsługę bankomatów za pomocą aplikacji w telefonie, odczytanie dokumentów bankowych za pomocą skanu oraz odczytanie danych na kartach kredytowych, takich jak nr CSV.

III miejsce (ex aequo): JEEP, czyli rozwiązanie składające się z dwóch głównych komponentów, których priorytetem jest pomoc osobom niepełnosprawnym w efektywnym korzystaniu z aplikacji Moje ING. Pomysł wykorzystuje najnowocześniejsze techniki sztucznej inteligencji, takie jak BERT przy użyciu Google Auto ML i Google Speech-to-text, które pozwalają na bezproblemową obsługę bez użycia rąk. Cały proces polega na rozmowie z wirtualnym asystentem i podejmowanie działań w ramach aplikacji, które użytkownicy są w stanie wykonać.

III miejsce (ex aequo): FaceING, czyli funkcja aplikacji bankowej, dzięki której niewidome osoby mogą wypłacać pieniądze z bankomatu. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i Machine Learning odbywa się to w bezpieczny sposób bez potrzeby pomocy ze strony osób trzecich.

Czytaj także: Czy pandemia COVID-19 pogłębiła podział świata na podłączonych i niepodłączonych do sieci?

Udostępnij artykuł: