Szwajcaria cierpi na mocnym franku

Komentarze ekspertów

Indeksy PMI nie spowodowały rewolucji na rynkach. Gorsze dane nadeszły za to ze Szwajcarii, oprócz koniunktury spada tam sprzedaż detaliczna. Również dane z USA nie zachwyciły rynków, ale inwestorzy dali dolarowi kredyt zaufania przed dzisiejszymi odczytami.

Wczorajszy dzień na rynkach upłynął pod dyktando indeksów koniunktury. Warto zwrócić tutaj uwagę na odczyt dla Węgier. Kraj ten zaliczył bardzo duży wzrost, a jego indeks jest na najwyższym poziomie w regionie. Wynosi aż 55,8 pkt i jest wzrostem o 4,8 pkt względem poprzedniego okresu. Delikatnie słabiej od oczekiwań wypadły Niemcy i Włochy. Lepiej wypadła z kolei Francja. W efekcie indeks dla całej Unii Europejskiej trafił dokładnie w oczekiwania analityków. Co ciekawe inwestorzy musieli mieć inny pogląd, gdyż po tych danych euro zaczęło umacniać się wobec dolara.

Gorsze dane nadeszły ze Szwajcarii. Indeks PMI wyniósł 49,5 pkt. Nie jest to wiele poniżej symbolicznej bariery 50 pkt rozdzielającej wzrost od recesji. Warto natomiast zwrócić uwagę, ze analitycy spodziewali się osiągnięcia 51,8 pkt. Druga ważna informacja z tego kraju do spadek sprzedaży detalicznej o 0,3% w skali roku. Szczególnie te ostatnie dane nie mogą dziwić. Mocna waluta wpływa na to, że z jednej strony kraj ten jest bardzo drogi na zewnątrz a z drugiej strony dla samych obywateli zakupy za granicą są znacznie atrakcyjniejsze. Jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców frankowych, o których zapomniała ostatnio kampania wyborcza. Słabsze dane z gospodarki osłabiają bowiem franka, a zatem kupimy walutę na ratę kredytu odrobinę taniej. Nie jest to oczywiście reakcja podobna do tej ze stycznia, aczkolwiek wczorajszy ruch o około pół centima osłabienia na EUR/CHF powoduje, że przy niezmienionym kursie euro frank powinien być o 1,5-2 groszy tańszy.

Dane z USA zaniepokoiły rynki. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych okazała się o 3% większa od oczekiwań, aczkolwiek taki błąd nie jest niczym nadzwyczajnym przy tych danych. Większym problemem jest indeks ISM dla przemysłu, który w ciągu miesiąca spadł aż o 0,9 pkt do najniższego poziomu od przeszło dwóch lat. Rynki na razie nie zareagowały. Jeżeli poznamy kolejny gorszy pakiet z USA można spodziewać się sporej przeceny gdy inwestorzy będą odwracać pozycję. W chwili obecnej inwestują oni pod podniesienie stóp procentowych w USA. Gorsze dane powinny oddalać ten scenariusz.

Od rana poznaliśmy dane z Japonii. Stopa bezrobocia wzrosła i wynosi już 3,4%. Z drugiej strony wydatki gospodarstw domowych rosną o 2,9% wobec oczekiwanych 0,4%. Popyt wewnętrzny jest ważnym problemem Japonii, której obywatele mają silne skłonności do oszczędzania.

Dzisiaj na rynkach powinno być spokojniej. Zakończenie tygodnia przy dniach wolnych zarówno w Chinach jak Indiach zawiera właściwie tylko dane z USA:

  • 14:30 – USA – stopa bezrobocia i zmiany zatrudnienia,
  • 16:00 – USA – zamówienia na dobra i zamówienia w przemyśle

EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 02.07.2015 do 02.10.2015

151002.eur

Kurs EUR/PLN od połowy lipca znajduje się w trendzie wzrostowym. Po osiągnięciu maksimum na poziomie 4,2610, przeszedł w fazę korekty. Uformowała się formacja trójkąta, z której doszło do wybicia w górę potwierdzającego główny kierunek trendu. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest poziom 4,2600 gdzie znajdowało się ostatnie maksimum lokalne. W przypadku spadków kolejne wsparcie stanowi linia łącząca minima lokalne na 4,1950 a następnie minima w okolicach 4,1550-4,1600.

CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 02.07.2015 do 02.10.2015

151002.chf

Kurs CHF/PLN znajduje się w trendzie spadkowym. Gdyby doszło do przebicia linii oporu na 3,9000 Kolejnym istotnym oporem są okolice 3,9400 gdzie znajdują się ostatnie ważne maksima. W przypadku osłabienia kursu, ważnym poziomem jest ostatnie minimum, czyli 3,8090.

USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 02.07.2015 do 02.10.2015

151002.usd

Kurs USD/PLN Znajduje się w trendzie bocznym. Po przebiciu linii łączącej maksima lokalne najbliższym oporem dla wzrostów są ostatnie maksima w okolicach 3,8550. dla ewentualnego ruchu w dół najbliższym wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 3,6850.

GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 02.07.2015 do 02.10.2015

151002.gbp

Kurs GBP/PLN podąża w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Najbliższymi ograniczeniami dla wzrostu kursu są jest linia łącząca maksima lokalne na 5,8000. W przypadku spadków ważnym wsparciem jest 5,7050.

Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij artykuł: