Tarcza antyinflacyjna: rząd obniży akcyzę na paliwo oraz stawki VAT na energię elektryczną i gaz, będą dopłaty do żywności

ESG / Gospodarka

Tarcza antyinflacyjna to koszt ok. 10 mld zł, zawiera m. in. obniżkę akcyzy na paliwo, obniżenie stawek VAT na energię elektryczną i gaz, dopłaty dla gospodarstw domowych - zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Żarówka i pieniądze
Fot. stock.adobe.com/nanomanpro

Tarcza antyinflacyjna to koszt ok. 10 mld zł, zawiera m. in. obniżkę akcyzy na paliwo, obniżenie stawek VAT na energię elektryczną i gaz, dopłaty dla gospodarstw domowych - zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Jak wynika z prezentacji KPRM, tarcza antyinflacyjna rządu zawiera m.in:

- od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. obniżka akcyzy na paliwo do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE;

- od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej;

- obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące;

- obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiąca;

- dodatek osłonowy - dopłata w wysokości 400-1.150 zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, wypłacana w dwóch ratach w 2022 r.; obejmie to 5,2 mln gospodarstw domowych.

Dzisiaj prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję zamortyzuje uderzenie inflacyjne.

"Jak trzeba będzie, to pokażemy w przyszłości, w kolejnych kwartałach, kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które uderzają w nasze portfele. To obszar cen paliw, cen energii i cen żywności" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

"Po pierwsze wprowadzamy obniżkę cen paliw. Już od 20 grudnia na 5 miesięcy, wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ. Wysokość akcyzy zostanie obniżona do poziomu minimalnego w Unii Europejskiej. Po drugie, od stycznia 2022 do 31 maja, też na 5 miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na 5 miesięcy. I te wszystkie działania razem, po stronie państwa - nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe - doprowadzą do obniżki cen paliw o około 20, nawet do około 28, 30 groszy" - dodał.

Czytaj także: Jak inne rządy chronią konsumentów przed rosnącymi cenami energii?

Obniżka stawki podatku VAT na gaz do 8 proc. od 1 stycznia 2022 r.

Rząd planuje także obniżyć stawkę podatku VAT na gaz do 8 proc. od 1 stycznia 2022 r.

"Po drugie, od stycznia na trzy najtrudniejsze miesiące, zimowe miesiące, wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. na poziom 8 proc. (...) Także znosimy tutaj całkowicie akcyzę na energię elektryczną" - powiedział premier.

Jak wynika z prezentacji KPRM, zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh ma dotyczyć gospodarstw domowych. Ponadto, nastąpić ma obniżka akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE.

Rząd chce też obniżyć VAT na energię elektryczną

"Od stycznia, na trzy miesiące, obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale także w kontekście powstrzymywania cen spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu i certyfikatami zielonymi. Będę taki postulat zgłaszał, aby zmienić zasady handlu uprawnieniami do emisji CO2" - powiedział Morawiecki.

Premier zaznaczył, że wszystkie przedstawione w czwartek działania to łącznie koszt ok. 10 mld zł.

Wprowadzenie tzw. dodatku osłonowego

Rząd planuje też wprowadzenie tzw. dodatku osłonowego, tj. dopłaty w wysokości od 400 do 1.150 zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, wypłacanego w dwóch ratach w 2022 r.

"Trzeci obszar, który chciałem zasygnalizować, to skierowanie bezpośredniego wsparcia do rodzin poprzez dodatek osłonowy. Zastanawialiśmy się na obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe, niestety KE ma inne zasady, nie zgadza się na tego typu działania. W związku z tym wprowadzamy możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, wprowadzamy go dla osób według kryteriów dochodowych" - powiedział premier.

"Ten specjalny dodatek będzie o wartości od 400 zł do ponad 1.000 zł, w zależności od wielkości gospodarstwa. Ten dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 r. Z tego dodatku skorzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych" - dodał.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: