Tarcza antykryzysowa 3.0 już działa. Jakie zmiany wprowadziła?

Firma

tarcza antykryzysowa
Fot. stock.adobe.com/whitelook

Ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł – zakłada nowa odsłona tarczy antykryzysowej. ‒ Dzięki temu rozwiązaniu więcej przedsiębiorców skorzysta z pomocy – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

#TarczaAntykryzysowa: Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna nie uległa poprawie #ŚwiadczeniePostojowe #Koronawirus #Lockdown @zus_pl

Większe wsparcie dla samozatrudnionych

Zgodnie z nowymi przepisami ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia br., których przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, co prawda przekracza 15 681 zł (czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r.), ale za to ich dochód nie przekracza 7 tys. zł.

Ze zwolnienia będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Zwolnieniu dla tych grup podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

‒ Zmiany w tarczy 3.0 są korzystne dla przedsiębiorców. Dzięki tym rozwiązaniom więcej firm skorzysta z pomocy – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia br.

‒ Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-proc. spadek przychodu. Przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu – przypomina Prezes Zakładu Ubezpieczeń Spolecznych.

Ponowne postojowe

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca.

W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>

Warto podać we wniosku swoje aktualne dane kontaktowe.

W razie wątpliwości pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie.

Wyjaśni również, co należy zrobić, aby uzupełnić lub skorygować wniosek.

Udostępnij artykuł: