Tarcza antykryzysowa: płacenie podatków od nieruchomości może być odroczone

Firma

W ramach tarczy antykryzysowej gmina może czasowo zwolnić przedsiębiorców z płacenia podatku od nieruchomości lub przedłużyć termin płatności jego rat. Może też ustalić grupy przedsiębiorców, które obejmie wsparciem - podaje portal Prawo.pl.

Kobieta w masce przed zamkniętym sklepem
Fot. stock.adobe.com/Natalia

W ramach tarczy antykryzysowej gmina może czasowo zwolnić przedsiębiorców z płacenia podatku od nieruchomości lub przedłużyć termin płatności jego rat. Może też ustalić grupy przedsiębiorców, które obejmie wsparciem - podaje portal Prawo.pl.

W ramach tarczy antykryzysowej gmina może czasowo zwolnić przedsiębiorców z płacenia podatku od nieruchomości lub przedłużyć termin płatności jego rat #TarczaAntykryzysowa #koronawirus #COVID19

Jak informuje Prawo.pl, rada gminy może uchwalić, za część 2020 roku, zwolnienie z podatku gruntów, budynków i budowli, wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Może też uchwałą przedłużyć terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020, nie dłużej jednak niż do 30 września 2020 r. Oba wsparcia mogą dotyczyć wskazanych przez gminę grup przedsiębiorców, których sytuacja finansowa pogorszyła się wskutek epidemii koronawirusa.

>> (otwiera się na nowej zakładce)">Więcej wiadomości o tarczy antykryzysowej >>>

Resort finansów wskazuje, że problemem może być definiowanie pojęcia pogorszenia się płynności finansowej - donosi Prawo.pl. Wyjaśnia, że dodatkowe precyzowanie tego pojęcia nie jest konieczne w przypadkach oczywistych - np. gdy podatnicy zostali zobowiązani do zamknięcia swojego zakładu, m.in. fryzjerzy, kosmetyczki, prowadzący hotele, restauracje i inne punkty gastronomiczne, sklepy w galeriach handlowych.

Przepisy nie przewidują dokumentowania pogorszenia płynności finansowej podatnika, korzystającego z preferencji podatkowych w związku z uchwałą rady gminy - przypomina Prawo.pl.

Uproszczenie procedur

Nie jest zatem wymagane złożenie oświadczenia przez przedsiębiorcę o pogorszeniu jego płynności finansowej w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu pandemii. Ma to służyć uproszczeniu procedur - zwraca uwagę Prawo.pl.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Także w przypadku podjęcia przez gminę uchwały o przedłużeniu terminów płatności rat podatku od nieruchomości za miesiące od kwietnia do czerwca przedsiębiorca nie musi składać wniosku - dodaje Prawo.pl.

Udostępnij artykuł: