Tarcza antykryzysowa: ponad milion wniosków złożyli przedsiębiorcy do ZUS

Firma / Gospodarka

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 1 mln wniosków w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Najwięcej złożonych przez przedsiębiorców wniosków ‒ ponad 774 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS.

Fot. stock.adobe.com/ whitelook

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 1 mln wniosków w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Najwięcej złożonych przez przedsiębiorców wniosków ‒ ponad 774 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS.

#GertrudaUścińska: Z odroczenia skorzystały firmy zatrudniające od kilku do kilkuset osób i działające np. w branży turystycznej czy motoryzacyjnej. W przypadku jednej z nich kwota sięgała blisko 500 tys. zł #Koronawirus #Covid19 #TarczaAntykryzysowa #SkładkiZUS @zus_pl

‒ Do ZUS wpłynęła rekordowa liczba wniosków. Rozwiązania prawne zawarte w tarczy cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców.

Składane przez nich wnioski traktujemy priorytetowo, po to żeby wsparcie finansowe trafiało na konta jak najszybciej  – wskazuje  prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

1,025 wniosków od firm

Do ZUS wpłynęło 1,025 mln wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej.

774 tys. to wnioski o zwolnienie ze składek, 198 tys. dotyczyło świadczenia postojowego dla samozatrudnionych.

19 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

O ulgi (odroczenie składek, rozłożenie zaległości na raty) stara się 34 tys. przedsiębiorców.

Pierwsze świadczenia postojowe zostały wypłacone 15 kwietnia. Dotyczyło to ponad  86 tys. osób, na których konta trafiło łącznie ponad 172 mln złotych.

‒ Świadczenia postojowe trafiły dotychczas do przedsiębiorców z całej Polski, m.in. do firm z Warszawy oraz Bydgoszczy, specjalizujących się w usługach stomatologicznych, fizjoterapeutycznych, krawieckich czy do ośrodków szkolenia kierowców – wskazuje prof. Gertruda Uścińska.

  ‒ W najbliższy poniedziałek (20.04.) na kontach przedsiębiorców też pojawią się świadczenia postojowe. Kolejne wypłaty będą realizowane na bieżąco w następnych dniach – zapowiada prof. Uścińska.

Inne świadczenia z tarczy antykryzysowej

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty. Przedsiębiorcy i osoby na umowach cywilnoprawnych mogą także starać się o świadczenie postojowe.

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter >>>

Zakład nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

Przedsiębiorcy chętnie korzystają również z możliwości odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek.

‒ Warto przypomnieć, że zniesiono w tym przypadku obowiązku uiszczania opłaty prolongacyjnej. Z odroczenia skorzystały firmy zatrudniające od kilku do kilkuset osób i działające np. w branży turystycznej czy motoryzacyjnej.

W przypadku jednej z nich kwota odroczenia sięgała blisko 500 tys. złotych. To pokazuje jak ta pomoc jest potrzebna ‒ podkreśla prezes ZUS.

80%  e-wniosków rozpatrzonych automatycznie

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego: kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS zachęca do składania wniosków elektronicznie ‒ za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). To zdecydowanie przyspieszy ich obsługę.

Ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie.

Udostępnij artykuł: