Tarcza antykryzysowa: szybka, automatyczna obsługa wniosków w ZUS

Firma

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomia specjalny system do automatycznej obsługi wniosków składanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. To zdecydowanie ułatwi weryfikację dokumentów. Pierwsze tzw. świadczenia postojowe trafią na konta uprawnionych klientów już 15 kwietnia.

Napis ZUS i pieniądze
Fot. stock.adobe.com/johan10

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomia specjalny system do automatycznej obsługi wniosków składanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. To zdecydowanie ułatwi weryfikację dokumentów. Pierwsze tzw. świadczenia postojowe trafią na konta uprawnionych klientów już 15 kwietnia.

#GertrudaUścińska: Chciałabym przekazać przedsiębiorcom, że pierwsze przelewy o tzw. postojowe zostaną wykonane już 15 kwietnia #Koronawirus #TarczaAntykryzysowa #Przedsiębiorcy #Wnioski @zus_pl

‒ Zdajemy sobie bowiem sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na jak najszybszą pomoc ‒ podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

System szybko zweryfikuje

Część wniosków trafia do ZUS drogą tradycyjną – w postaci papierowej. Tutaj eksperci i pracownicy Zakładu także będą wykorzystywać automatyczny system.

‒ Warto zwrócić uwagę, że mamy już doświadczenie w automatycznej obsłudze wniosków – tego typu system był wykorzystywany przy obniżeniu wieku emerytalnego. Wówczas część wniosków również została zweryfikowana przez system – przypomina profesor Gertruda Uścińska.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

PUE: już 67 tys. złożonych wniosków

Jeśli chodzi o tarczę antykryzysową, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych zweryfikował już ponad 80 tys. wniosków złożonych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

‒ Jednak ta liczba niedługo będzie nieaktualna, ponieważ po wprowadzeniu tzw. automatów nastąpi masowa weryfikacja dokumentów. To się stanie jeszcze przed świętami.

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter >>>

Chciałabym przekazać przedsiębiorcom, że pierwsze przelewy o tzw. postojowe zostaną wykonane już 15 kwietnia – zapowiada prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Termin składnia do 30 czerwca

Prof. Gertruda Uścińska zapewnia również, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek.

W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: premier i prezes NBP o nowym programie pomocowym dla firm, co najmniej 100 mld zł w ramach tarczy finansowej

Przypomnijmy, że na początku kwietnia w życie weszły przepisy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe.

Udostępnij artykuł: