Tarcza antykryzysowa: „trzeba natychmiast ją wprowadzić i rozpocząć pilne prace nad nowelizacją”. Apel Rady Przedsiębiorczości

Gospodarka / Komentarze ekspertów

Znak stop z napisem koronawirus
Fot. stock.adobe.com/gguy

Organizacje zrzeszone w Radzie Przedsiębiorczości zaapelowały do premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu o niezwłoczne przyjęcie i wprowadzenie Tarczy Antykryzysowej (w zakresie związanym z ratowaniem firm i miejsc pracy) oraz natychmiastowe rozpoczęcie prac nad jej nowelizacją i stworzeniem Tarczy 2.0.

Organizacje zrzeszone w Radzie Przedsiębiorczości zaapelowały do premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu o niezwłoczne przyjęcie i wprowadzenie #TarczyAntykryzysowa i natychmiastowe rozpoczęcie prac nad jej nowelizacją #koronawirus #COVID19 @LewiatanTweets

Pod apelem podpisali się: ABSL, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza, Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Business Center Club, Związek Rzemiosła Polskiego.

W uchwalonej w sobotę rano przez Sejm RP tzw. tarczy antykryzysowej nie uwzględniono zasadniczych postulatów polskich przedsiębiorców, reprezentowanych w Radzie Przedsiębiorczości. Oznacza to, że dramatyczna sytuacja pracowników i firm w Polsce będzie z każdym dniem się zaostrzać. Upadłości firm i utrata miejsc pracy przez setki tysięcy pracowników jest kwestią najbliższej przyszłości.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm. Jaką pomoc dla przedsiębiorców przewiduje?

Ze zdumieniem przyjęliśmy także fakt, że w tej samej ustawie Sejm przyjął zapisy, które nie mają nic wspólnego z ratowaniem gospodarki. Mówmy tu o zwiększeniu uprawnień Prokuratora Generalnego, możliwości ingerowania Premiera w skład i prace Rady Dialogu Społecznego oraz zmiany w Kodeksie wyborczym. Działania te nie tylko opóźniają wprowadzenie Tarczy w życie, ale i podważają zaufanie tak potrzebne w czasach kryzysu.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Ratujmy wspólnie polską gospodarkę! W tych dramatycznych okolicznościach domagamy się od Państwa podjęcia natychmiastowych, skutecznych i odpowiedzialnych decyzji. Miliony pracowników nie mogą dłużej czekać.

Po pierwsze, apelujemy o niezwłoczne przyjęcie i wprowadzenie w życie Tarczy Antykryzysowej w zakresie związanym z ratowaniem gospodarki, utrzymaniem zatrudnienia i funkcjonowaniem przedsiębiorstw.Naszym zdaniem nie daje wprawdzie ona wystarczająco skutecznych narzędzi ochrony miejsc pracy i płynności finansowej firm, ale pozwoli tysiącom firm skorzystać z jakiejś formy pomocy. Każdy dzień opóźnienia jej wejścia w życie przełoży się na pogarszanie gospodarczej sytuacji w kraju.

Po drugie, musimy natychmiast, wspólnie przygotować lepsze rozwiązania podejmując prace prowadzące do uchwalenia Tarczy Kryzysowej 2.0.Sytuacja zdrowotna i ekonomiczna, tak przedsiębiorstw, jak i pracowników wyprzedziła już zapisy przyjętej przez Sejm ustawy. Wymaga ona nowelizacji!

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Nasi eksperci są gotowi do pracy.

Członkowie Rady dysponują listą poważnych poprawek i uzupełnień Tarczy w formie konkretnych zapisów prawnych, które muszą się znaleźć w jak najszybszej nowelizacji ustawy.

Tylko razem, w dialogu rządzących i przedsiębiorców, możemy szybko stworzyć przepisy, które uchronią nas przed kataklizmem.

Udostępnij artykuł: