Tarcza finansowa 1.0: rząd chce poszerzyć listę branż korzystających z umorzeń 100% subwencji PFR

Firma

Rząd planuje poszerzyć listę branż, które mogą ubiegać się o umorzenie 100% subwencji otrzymanej w ramach tarczy finansowej 1.0 o działalność związaną m.in. z produkcją i dystrybucją filmów i nagrań wideo, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Przedsiębiorca, tarcza i COVID-19
Fot. stock.adobe.com/natali_mis

Rząd planuje poszerzyć listę branż, które mogą ubiegać się o umorzenie 100% subwencji otrzymanej w ramach tarczy finansowej 1.0 o działalność związaną m.in. z produkcją i dystrybucją filmów i nagrań wideo, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowelizacja uchwały Rady Ministrów w sprawie programu rządowego "Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm" planowana jest na I kw.

"W związku z kontynuowaniem analizy sytuacji przedsiębiorców prowadzących działalność w poszczególnych branżach, oraz konsultacjami z przedsiębiorcami wskazującymi na straty ponoszone wskutek epidemii COVID-19 wskazane jest rozszerzenie listy działalności gospodarczych, w ramach których można ubiegać się o umorzenie 100% udzielonej subwencji" - czytamy w wykazie.

Czytaj także: Tarcza PFR dla dużych firm: rząd szykuje zmiany, jakie?

Rekomendowane jest rozszerzenie programu na przedsiębiorców prowadzących:

- 59.11.Z - Działalność związaną z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych,
- 59.12.Z - Działalność postprodukcyjną związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi,
- 59.13.Z - Działalność związaną z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych,
- 59.20.Z - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych.

Uchwałą nr 3/2021 Rady Ministrów z 5 stycznia 2021 r. umożliwiono umorzenie do 100% subwencji udzielonej w ramach programu rządowego "Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm".

Złagodzenie gospodarczych skutków epidemii COVID-19

Oczekiwanym efektem będzie złagodzenie gospodarczych skutków epidemii COVID-19 oraz wsparcie przedsiębiorców, w tym wsparcie stabilizacji finansowej, ochronę miejsc pracy i bezpieczeństwa finansowego obywateli, podano także.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność związaną z produkcją filmów zostali także uwzględnieni w grupie beneficjentów programu rządowego "Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm".

Czytaj także: Tarcza finansowa 2.0 dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw: terminy odwołań będą wydłużone >>>

Jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, dodatkowe umorzenie subwencji dla małych i średnich firm z ponad 50 branż, najbardziej dotkniętych obostrzeniami to koszt około 7 mld zł. Umorzenia mają się rozpocząć od 29 kwietnia.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: