Tarcza finansowa: bezzwrotne dotacje dla firm mogą być skuteczne

Firma / Komentarze ekspertów

grzegorz baczewski konfederacja lewiatan
Źródło: KL

Premier Mateusz Morawiecki i prezes NBP Adam Glapiński przedstawili kolejne propozycje wsparcia dla gospodarki w ramach tarczy finansowej. Poniżej komentarz Grzegorza Baczewskiego, dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.

Program bezzwrotnych w 75% dotacji dla firm na ochronę przedsiębiorstw i utrzymanie zatrudnienia może okazać się skutecznym instrumentem chroniącym naszą gospodarkę przed negatywnymi skutkami COVID-19.

Wątpliwości może budzić podział środków ze względu na wielkość firm, w szczególności relatywnie niewielka kwota przeznaczona dla dużych przedsiębiorstw, które zatrudniają w naszym kraju ponad 3 mln pracowników. To właśnie tam znajduje się znacząca część cennych miejsc pracy, które decydują o wysokiej pozycji konkurencyjnej naszej gospodarki.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: premier i prezes NBP o nowym programie pomocowym dla firm, co najmniej 100 mld zł w ramach tarczy finansowej

Teraz potrzebne są szczegółowe rozwiązania, które zobowiązujemy się skonsultować w ekspresowym tempie. Liczymy zwłaszcza na realne ograniczenie biurokracji i faktycznie bezproblemowy i szybki dostęp do tych środków.

Wsparcie finansowe jest ważne, ale ciągle wiele branż czeka na przyjaźniejsze przepisy prawne, które pozwolą im lepiej funkcjonować.

Grzegorz Baczewski,

dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: