Tarcza finansowa PFR: lista banków przyjmujących wnioski o subwencje, 75 mld zł dla mikro-, małych i średnich firm

Firma / Z rynku

Przyjmowanie przez banki wniosków o udzielenie subwencji w ramach tarczy finansowej rozpoczęło się w środę o godz. 18:00, poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Logowanie do banku
Fot. stock.adobe.com/thodonal

Przyjmowanie przez banki wniosków o udzielenie subwencji w ramach tarczy finansowej rozpoczęło się w środę o godz. 18:00, poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

#TarczaFinansowa dostępna jest w 17 bankach komercyjnych i większości banków spółdzielczych @Grupa_PFR #PFR #banki #koronawirus #COVID19

Nowy program pomocowy o łącznej wartości 100 mld zł, finansowany przez PFR, skierowany jest do ok. 670 tys. polskich przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Z tej puli do mikro-, małych i średnich podmiotów trafi 75 mld zł.

"Dla mikrofirm mamy 25 mld zł, dla MŚP mamy 50 mld zł. Program przyjęty przez Radę Ministrów zakłada, że w dość prostej procedurze można 25% tych kwot realokować między programami, jeżeli by się okazało, że w jednym jest mniejsze zainteresowanie, a w drugim większe. W przypadku, kiedy by się okazało, że tych środków jest za mało w stosunku do wniosków przedsiębiorców, PFR - zgodnie z zasadami programu - może zawnioskować do Rady Ministrów o zwiększenie kwoty programu" - powiedział Borys podczas wideokonferencji.

"Natomiast samo przyznawanie subwencji będzie odbywało się zgodnie z zasadą kolejności rozpatrzenia wniosków. To jest proces zdalny, tu nie ma naszej dyskrecjonalności. Który wniosek będzie pierwszy zaakceptowany, z niego będą dokonywane wypłaty" - powiedział prezes PFR. 

Program uzyskał notyfikację Komisji Europejskiej

W poniedziałek program uzyskał notyfikację Komisji Europejskiej, co było ostatnim wymaganym krokiem do jego uruchomienia.

Czytaj także: Tarcza finansowa: bezzwrotne dotacje dla firm mogą być skuteczne >>>

"Jeżeli chodzi o zgodę Komisji Europejskiej, to została ona udzielona na start programu dla mikro- i MŚP, natomiast czekamy jeszcze na zgodę na część programu dla dużych firm. Mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu ona nastąpi" - dodał prezes.

Możliwe zbieranie wniosków o pomoc od dużych firm przed decyzją KE

PFR chce uruchomić tarczę finansową dla dużych firm w przyszłym tygodniu, a jeśliby do tej pory nie uzyskał zgody na taką pomoc od Komisji Europejskiej, nie wyklucza rozpoczęcia zbierania wniosków od tych firm jeszcze przed uzyskaniem "zielonego światła", choć bez wypłacania środków, poinformował prezes PFR Paweł Borys.

"Rada Ministrów przyjęła cały program również dla dużych firm. Tam część finansowania niekoniecznie odbywa się na zasadach pomocowych, bo pożyczki płynnościowe chcemy udzielać na zasadach rynkowych, mamy też możliwość obejmowania instrumentów kapitałowych też na zasadach rynkowych" - powiedział Borys podczas wideokonferencji.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: w realizacji tarczy finansowej PFR docelowo uczestniczyć mają wszystkie banki >>>

"Nie jest więc wykluczone, że jeżeli decyzja Komisji Europejskiej by się przedłużała, na długi weekend podejmiemy decyzję o starcie tego programu już niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej, z warunkiem takim, że nie udzielimy finansowania w ramach pomocy - oczywiście, jeśli tej zgody nie otrzymamy - ale pozwoli nam to na formalne procedowanie wniosków przygotowywanie decyzji, a w momencie, kiedy uzyskamy zgodę, będziemy mogli już wtedy te wnioski finalnie potwierdzać i wypłacać finansowanie" - dodał.

Podkreślił, że PFR jest "bardzo mocno zdeterminowany", żeby w przyszłym tygodniu uruchomić tarczę również dla dużych firm, ponieważ wie, że czas dla tych firm jest bardzo istotny. Zapewnił, że pod względem operacyjnym wszystko jest już przygotowane.

Tarcza finansowa dostępna w 17 bankach komercyjnych i większości banków spółdzielczych

Wnioski o wsparcie w ramach tarczy finansowej PFR dla mikro-, małych i średnich firm będzie można złożyć wyłącznie za pośrednictwem banków:

- Alior Bank

- Bank BPS oraz zrzeszone i współpracujące Banki Spółdzielcze

- Bank Millennium

- Bank Pekao

- Bank Pocztowy

- BNP Paribas Bank Polska

- BOŚ Bank

- Citi Handlowy

- Credit Agricole

- Getin Noble Bank

- Idea Bank

- ING Bank Śląski

- mBank

- Nest Bank

- PKO Bank Polski

- Santander Bank Polska

- SGB-Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB i współpracujące banki spółdzielcze.

Jakie firmy będą mogły skorzystać z subwencji?

Program tarczy finansowej PFR kierowany jest do: mikrofirm, zatrudniających na dzień 31 grudnia 2019 r. od 1 do 9 pracowników (bez właściciela), których roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro oraz małych i średnich firm, zatrudniających do 249 pracowników, których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro.

Czytaj także: Kolejne banki podają terminy przyjmowania wniosków o subwencje z tarczy finansowej PFR >>>

Z subwencji będą mogły skorzystać firmy, które dotknął spadek przychodów o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku z COVID-19.

Maksymalna kwota subwencji dla mikrofirm zależy od skali spadku przychodów oraz liczby zatrudnionych i wynosić może do 324 tys. zł (średnio 70-90 tys. zł), a 75 proc. jej wartości może być bezzwrotne.

Dla firm z sektora MŚP kwota subwencji, która stanowi 4 proc., 6 proc. lub 8 proc. sprzedaży rocznej w zależności od skali spadku sprzedaży, może wynieść maksymalnie 3,5 mln zł (średnio 1,9 mln zł). 75 proc. subwencji finansowej może być bezzwrotne.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Całkowita wielkość wsparcia dla mikrofirm to 25 mld zł, z czego zakładana kwota środków bezzwrotnych wyniesie ok. 16 mld zł. Maksymalna wartość programu dla MŚP to 50 mld zł, z czego zakładana kwota środków bezzwrotnych może wynieść 32 mld zł. 

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: