Tarcza finansowa: PFR rozpoczął emisję „koronaobligacji”

Gospodarka

Polski Fundusz Rozwoju wyemitował w poniedziałek, w ramach programu emisji obligacji o łącznej wartości do 100 mld zł, 4-letnie obligacje o wartości nominalnej 16,3 mld zł, oprocentowane w stosunku rocznym na poziomie 1,375 proc. - podał PFR w komunikacie.

Fot. Polski Fundusz Rozwoju

Polski Fundusz Rozwoju wyemitował w poniedziałek, w ramach programu emisji obligacji o łącznej wartości do 100 mld zł, 4-letnie obligacje o wartości nominalnej 16,3 mld zł, oprocentowane w stosunku rocznym na poziomie 1,375 proc. - podał PFR w komunikacie.

.@PawelBorys_: zgodnie z planem startujemy operacyjnie #TarczaFinansowaPFR. Żeby moc rozpocząć przekazanie finansowania przedsiębiorcom, dzisiaj start programu emisji obligacji @Grupa_PFR #obligacje #PFR

Jak podał PFR, rentowność obligacji została określona na podstawie wyceny obligacji skarbowych o podobnym terminie zapadalności powiększonych o podatek bankowy i marżę za ryzyko mniejszej płynności, niż obligacje skarbowe. Konstrukcja elementów składowych rentowności jest zbliżona do obligacji emitowanych przez bank BGK.

Wszystkie wyemitowane obligacje zostały objęte przez obligatariuszy będących bankami.

Czytaj także: Prezes PFR o koronawirusie: 50 – 60 proc. firm w Polsce odczuwa już skutki kryzysu, program wsparcia pod koniec kwietnia >>>

Środki pozyskane przez PFR z emisji zostaną w całości przeznaczone na realizację rządowego programu wsparcia finansowego przedsiębiorców w związku z negatywnymi skutkami COVID-19.

Obligacje są objęte gwarancją Skarbu Państwa

"Popyt na nasze obligacje okazał się być większy niż zakładaliśmy, stąd zamiast planowanych 15 mld zł pozyskałyśmy z ich emisji ponad 16 mld zł" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PFR Paweł Borys.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: w realizacji tarczy finansowej PFR docelowo uczestniczyć mają wszystkie banki >>>

Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR, odpowiedzialny na emisję obligacji powiedział, że rozważano emisję „próbną” na zasadzie private placement, która pozwoliłaby wysondować rynek.

"Ostatecznie zapadła decyzja, że emitujemy od razu dużą transzę. (...) Uzyskaliśmy dobrą cenę, porównywalną z podobnymi papierami, emitowanymi na rynku. (...) Z pewnością będziemy pracowali nad tym, aby w kolejnych emisjach poszerzać grono obligatariuszy" - dodał.

Przetarg obligacji PFR organizowany był przez PKO BP, przy udziale Banku Pekao SA jako dealera programu oraz Alior Banku, Banku Millennium, BNP Paribas Polska, mBanku i Santander Banku jako dealerów.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: