Tarcze finansowe PFR: udzielanie pomocy z programu zostanie przedłużone do końca 2021 r.

Firma / Gospodarka

W związku ze znaczną liczbą wniosków beneficjentów oraz brakiem możliwości ich rozpoznania przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) w aktualnym okresie udzielania finansowania programowego, istnieje konieczność przedłużenia tarcz finansowych 2.0 zarówno dla małych i średnich firm, jak i dla dużych firm do dnia 31 grudnia 2021 r., podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Pieniądze leżące na maseczkach ochronnych przed koronawirusem COVID-19
Fot. stock.adobe.com/ControlMedia

W związku ze znaczną liczbą wniosków beneficjentów oraz brakiem możliwości ich rozpoznania przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) w aktualnym okresie udzielania finansowania programowego, istnieje konieczność przedłużenia tarcz finansowych 2.0 zarówno dla małych i średnich firm, jak i dla dużych firm do dnia 31 grudnia 2021 r., podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Uchwały Rady Ministrów w sprawie obu tarcz mają zostać podjęte do końca 2020 r., podano w wykazie.

"W związku ze znaczną liczbą wniosków beneficjentów oraz brakiem możliwości ich rozpoznania przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. (PFR) w aktualnym okresie udzielania finansowania programowego, istnieje konieczność jego przedłużenia do dnia 31 grudnia 2021 r. w stosunku do beneficjentów, którzy w określonych terminach złożyli wnioski, odwołania lub zapytania w postępowaniach wyjaśniających" - czytamy w informacji na temat programu rządowego "Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm".

"W związku ze znaczną liczbą wniosków beneficjentów oraz brakiem możliwości ich rozpoznania przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. (PFR) w aktualnym okresie udzielania finansowania programowego, istnieje konieczność jego przedłużenia do dnia 31 grudnia 2021 r." - napisano także odnośnie tarczy dla dużych firm.

Luki finansowej w sektorze dużych przedsiębiorstw

Jak podano w informacji, kryzys gospodarczy spowodowany pandemią COVID-19 powoduje powstanie luki finansowej w sektorze dużych przedsiębiorstw o charakterze płynnościowym (kapitał obrotowy), kapitałowym (finansowanie inwestycyjne) lub wynikającej ze strat finansowych.

"W związku ze skutkami pandemii wirusa SARS-CoV-2 dla gospodarki, powstała luka finansowa w sektorze przedsiębiorstw, szacowana przez Polski Fundusz Rozwoju na około 219,5 mld zł (luka finansowa), tj. 10% Produktu Krajowego Brutto (PKB), w tym w sektorze dużych przedsiębiorstw (zatrudniających powyżej 249 pracowników) - 102,7 mld zł" - czytamy dalej.

Zielone światło od KE

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Komisja Europejska (KE) wydała zgodę na zaangażowanie przez Polskę środków krajowych na realizację tarczy finansowej 2.0. Zapowiedział, że Rada Ministrów "w krótkim czasie" przyjmie odpowiednią legislację po to, żeby móc uruchomić tarczę branżową.

Przypomniał, że chodzi o kwotę co najmniej 35 mld zł.

Czytaj także: Tarcza finansowa 2.0: KE dała Polsce zielone światło na uruchomienie środków pomocowych >>>

Pod koniec listopada Morawiecki poinformował, że rząd przygotował dla branż najbardziej dotkniętych drugą falą pandemii nową tarczę branżową, która ma być warta 35-40 mld zł. Chodzi m.in. o gastronomię, przewozy, hotelarstwo, turystykę zimową i całoroczną, ale także kulturę i rozrywkę.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) przedstawił wówczas założenia programu tarcza finansowa 2.0, którego celem jest pomoc finansowa dla firm z 38 branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19. Jak wówczas podano, wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm to 10 mld zł (w tym 3 mld zł dla mikrofirm). Dodatkowym instrumentem dla tych przedsiębiorstw będzie możliwość umorzenia 100% subwencji dla MŚP uzyskanej w ramach tarczy 1.0. Dla dużych przedsiębiorstw ze wszystkich branż wymagających wsparcia w związku z pandemią przeznaczona jest tarcza dla dużych firm o wartości 25 mld zł.

PFR podał później, że tarcza finansowa będzie dostępna w 18 bankach komercyjnych oraz w większości banków spółdzielczych, a rozpoczęcie przyjmowania wniosków planowane jest od 15 stycznia 2021 r.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: