Technologie: BS-y coraz bardziej mobilne

NBS 2017/02

Płatności mobilne na dobre rozgościły się na polskim rynku. Z najnowszych badań wynika, że szeroko rozumiana bankowość mobilna z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej popularna, a nawet są kraje (np. Stany Zjednoczone Ameryki), gdzie jest częściej wykorzystywana niż bankowość internetowa.

Płatności mobilne na dobre rozgościły się na polskim rynku. Z najnowszych badań wynika, że szeroko rozumiana bankowość mobilna z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej popularna, a nawet są kraje (np. Stany Zjednoczone Ameryki), gdzie jest częściej wykorzystywana niż bankowość internetowa.

Daria Pawęda

Płatności mobilne, zwane też m- płatnościami, to rozwiązania wykorzystujące całkowicie różne technologie. Łączy je to, że płatności klient dokonuje za pomocą przede wszystkim telefonów wielofunkcyjnych z ekranem dotykowym (smartfonów) oraz tabletów.

Wśród argumentów za rozwojem m-płatności przeważają te typu: „telefon mam zawsze przy sobie”, „nie muszę nosić z sobą karty płatniczej” czy „nie muszę nosić z sobą portfela”. Jednak są też te przeciw, jak choćby brak standaryzacji form płatności mobilnych, wielość biznesowych i technologicznych rozwiązań, które nie zawsze są w pełni zrozumiałe dla klienta. Poza tym występuje wiele różnych form m-płatności, a najczęściej dzieli je się ze względu na sposób komunikowania się urządzenia mobilnego z centrum przetwarzania danych. Mogą być one „zdalne” (np. tzw. Premium SMS) oraz „zbliżeniowe” (np. w technologii NFC czy HCE). Smartfonem możemy płacić np. w sklepie przy kasie, przez internet, a nawet uiścić należność za parking czy przejazd tramwajem i autobusem, kupić bilety do kina czy teatru. Możemy także w ten sposób wypłacić gotówkę z bankomatu.

HCE coraz bardziej popularne

HCE (Host Card Emulation) to technologia umożliwiająca wykonywanie bezpiecznych zbliżeniowych płatności mobilnych, z wykorzystaniem komunikacji NFC pomiędzy telefonem a terminalem płatniczym. Jednak w odróżnieniu od wdrożonych wcześniej rozwiązań opartych na „czystej” technologii NFC, umożliwia połączenie zbliżeniowo bez konieczności wiązania się z konkretnym operatorem komórkowym (nie jest więc SIM-centryczna – tzn. dane karty nie są przechowywane na karcie SIM, lecz na serwerach banku, często mówimy, że są przechowywane w „chmurze”). M-płatności oparte na NFC wymagają wymiany karty SIM, natomiast technologia HCE idzie krok dalej i pozwala „emulować” kartę SIM z obsługą NFC – innymi słowy dzięki niej można płacić telefonem zbliżeniowo bez specjalnej karty SIM.

Dyrektor Departamentu Bankowości Internetowej i Mobilnej w Banku BPS.

Jak podaje Raport PRnews.pl 3 stycznia br.: „Na koniec ubiegłego roku banki miały łącznie 234 tys. aktywnych kart HCE. Technologię tę udostępniało swoim klientom 9 banków komercyjnych i kilkanaście banków spółdzielczych. Do wdrożenia szykują się kolejne instytucje”.

Dziś usługę opartą na HCE oferują swoim klientom także banki spółdzielcze. W grupie Banku BPS przy wdrożeniu wykorzystano aplikację Planet Mobile HCE Wallet dostarczoną przez firmę IT Card. Natomiast Zrzeszenie SGB współpracuje w tym zakresie z firmą First Data, a aplikacją umożliwiającą płatności zbliżeniowe jest Portfel SGB. Obie aplikacje można oczywiście bezpłatnie pobrać z marketu Google Play.

W Grupie BPS usługę HCE posiadają: BS Silesia, BS Sokołów Podlaski, SBR Szepietowo, MBS Wieliczka, BS Kwidzyn, BS Limanowa, BS Werbkowice, BS Biecz, Nadsański BS, BS Nowy Dwór Mazowiecki, BS Ostrów Mazowiecka, BS Biała Podlaska, BS Tomaszów Lubelski, BS Oleśnica, BS Przasnysz, BS Sucha Beskidzka, BS Łęczna, BS Księżpol, BS ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: