Technologie: Maszynki od pieniędzy i nie tylko

BANK 2010/11

Każda kolejna generacja maszyn znosi jakieś ograniczenia. Już w tej chwili w bankomacie można wypłacić gotówkę, również bilon, doładować telefon, zlecić przelew, zaciągnąć kredyt, a nawet kupić bilet - miejski, kolejowy albo do kina.

Każda kolejna generacja maszyn znosi jakieś ograniczenia. Już w tej chwili w bankomacie można wypłacić gotówkę, również bilon, doładować telefon, zlecić przelew, zaciągnąć kredyt, a nawet kupić bilet - miejski, kolejowy albo do kina.

Jacek Uryniuk

15 000 – tyle bankomatów mamy obecnie w Polsce. W Hiszpanii, która ma podobną liczbę obywateli jak nasz kraj, jest ich kilkakrotnie więcej. To główny powód, dla którego eksperci wskazują, że liczba maszyn do wypłacania gotówki będzie u nas rosła. Inny, który szybko zyskuje na ważkości, jest taki, że przestają to być jedynie automaty do wypłacania pieniędzy.

Jednym z liderów we wprowadzaniu nowinek technologicznych na polskim rynku może stać się Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS), który posiadane przez siebie bankomaty chce zastąpić urządzeniami, przeprowadzającymi identyfikacje klienta na podstawie układu naczyń krwionośnych, a nie jak dotychczas wyłącznie na podstawie kodu PIN. Pierwszy tego typu bankomat biometryczny już działa w Warszawie przy ul. Płockiej.

Technologię opracowała japońska firma Hitachi.

– Wykorzystanie skanowania układu naczyń krwionośnych palca jako systemu uwierzytelniającego w bankomacie to przełom w bankowości na skalę Europy – podkreśla Mirosław Potulski, prezes zarządu Banku BPS. – Dotychczas technologia ta była powszechnie stosowana w krajach azjatyckich – w Japonii, Chinach czy Singapurze. W kraju Kwitnącej Wiśni urządzenia takie są niezwykle popularne. Funkcjonuje tam ponad 60 tys. maszyn działających w tej technologii, nazywanej Finger Vein.

Jak działa bankomat najnowszej generacji? Klient musi przyłożyć palec w odpowiednim miejscu. Palec zostaje podświetlony, tak by uwidocznić naczynia, następnie do pracy przystępuje skaner, a wyniki zostają porównane z bazą danych. Identyfikacja zajmuje kilka sekund. Z bankomatu nie można skorzystać, używając odciętego palca! Po odcięciu spada bowiem ilość hemoglobiny i rysunek naczyń krwionośnych ulega zmianie. Ponadto urządzenia wyposażone są w czujniki wykrywające puls w przyłożonym palcu. To przewaga technologii Finger Vein nad innymi technologiami biometrycznymi, np. skanującymi tęczówkę oka czy owal twarzy.

Bankomat wypłaci bilon

Za pomocą nowych bankomatów Bank BPS chce wypłacać renty i emerytury. Konieczność zapamiętania kodu PIN jest w wielu przypadkach przeszkodą w korzystaniu z bankomatów przez osoby starsze. Nowe bankomaty eliminują konieczność pamiętania ciągu cyferek. Nowe maszyny testowane przez Bank BPS mają także jeszcze jedną cechę, której próżno szukać w większości bankomatów w Polsce – wypłacają bilon.

Bankomaty z technologią Finger Vein w Polsce dostarcza firma Wincor Nixdorf. Ich eksploatacja kosztuje dokładnie tyle samo co standardowych urządzeń, a ich cena jest zaledwie ok. 10 proc. wyższa w porównaniu z bankomatami identyfikującymi klienta na podstawie kodu PIN.

Tymczasem już wkrótce, by wypłacić pienią...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: