Technologie: Mit o chmurze

BANK 2017/09

Prawdopodobnie każdy z nas dokładnie w tej chwili – choć może nie zdawać sobie z tego sprawy – wykorzystuje chmurę obliczeniową. Do wysyłania wiadomości e-mail online, oglądania filmów, przechowywania zdjęć i wykonywania kopii zapasowych danych. Czynimy to wszystko dzięki działającej w tle chmurze. Jeśli jest tak dostępna, to czy nie powinien się na nią otworzyć sektor finansowy?

Joanna Wośkowska
Sekretarz Forum Technologii Bankowych Związku Banków Polskich

Tezeusz – w mitologii greckiej heros ateński

Ale to także nazwa projektu, powołanego przez ekspertów Forum Technologii Bankowych ZBP, którzy postanowili sprawdzić – opierając się na rzeczywistych danych Raiffeisena– czy bank może skutecznie przenieść informacje archiwalne do chmury publicznej. Oczywiście, pod lupę wzięto nie tylko analizę wykonalności technicznej projektu i identyfikację ryzyk, ale również aspekt finansowy. Przy projekcie użyto 12 maszyn wirtualnych, będących środowiskiem systemów archiwalnych banku. Efektem miałoby być przeniesienie danych do chmury publicznej i umiejscowienie zasobów całkowicie poza Bankowym Centrum Przetwarzania, u dostawcy usługi.

Tezeusz przed przybyciem ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: