Technologie: Moc (obliczeniowa) jest z nami

BANK 2015/12

Banki zapewniają, że dysponują wystarczającą mocą obliczeniową do prowadzenia działalności. Jednak nadciągająca informatyka kwantowa może zmienić reguły gry.

Banki zapewniają, że dysponują wystarczającą mocą obliczeniową do prowadzenia działalności. Jednak nadciągająca informatyka kwantowa może zmienić reguły gry.

Moc obliczeniowa to szeroko rozumiana infrastruktura sprzętowa zapewniająca zasoby obliczeniowe dla oprogramowania. W banku wykorzystywana jest w dwóch głównych obszarach – pracy operacyjnej oraz business intelligence. Podczas branżowych konferencji i rozmów kuluarowych można natknąć się na opinie głoszące, że banki mają już tyle sprzętu, że przez co najmniej kilka lat nie będzie potrzeby nowych inwestycji. Podobno obecnie banki oczekują od dostawców urządzeń jedynie prac optymalizacyjnych, czyli zwiększania mocy i możliwości tego sprzętu, który już działa. Oczywiście musi następować okresowa, „pokoleniowa” wymiana urządzeń, wszak zużywają się one także fizycznie i stają się coraz bardziej zawodne, ale – według plotki – sprzętu w bankowych serwerowniach ma być aż nadto.

Niezbędny zapas

Według Artura Żebrowskiego, dyrektora Biura Usług Informatycznych w PKO BP, można stwierdzić, że generalnie banki dysponują dostateczną mocą obliczeniową, inaczej nie mogłyby funkcjonować w tak konkurencyjnym środowisku czy sprostać wymaganiom biznesowym, a także nadzorczym.

– Od lat czyni się starania, aby w maksymalny sposób wykorzystywać posiadaną moc. Dokonuje się tego poprzez optymalizację i lepsze wykorzystanie posiadanego sprzętu, zmianę architektury czy bardziej elastyczne przyporządkowanie mocy obliczeniowej. Nasycenie podstawowych potrzeb na moc obliczeniową banki osiągnęły również poprzez konsolidację i standaryzację technologiczną – wyjaśnia Artur Żebrowski.

– Dodatkowo, metody wirtualizacji uelastyczniają dostępne zasoby, a – dzięki optymalizacji oprogramowania – poprawa wydajności i szybkości działania jest łatwiej i efektywniej osiągalna – przekonuje Paweł Błażejczyk, dyrektor Departamentu IT Idea Banku

Inna sytuacja jest w obszarze bussines intelligence. – Ze względu ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: