Technologie: Płatności mobilne systemu Payter

BANK 2010/06

Notebooki, palmtopy, telefony komórkowe znakomicie nadają się jako narzędzie do dokonywania przelewów. Ponad 4,5 mld ludzi posiada "komórkę", a znacznie mniej - ok. 1,5 mld dysponuje rachunkiem bankowym. Dlatego telefon komórkowy ma szansę stać się kanałem, który upowszechni płatności elektroniczne, również wśród tych osób z mniej bogatych rejonów świata, które aktywnie nie korzystają z usług bankowych.

Jakub Górka

Powstający rynek płatności mobilnych (m-płatności) cechuje wysoki potencjał i duże możliwości zarobku. Dlatego interesują się nim różne instytucje: banki, firmy telekomunikacyjne, organizacje płatnicze itp. Banki mają bogate doświadczenie w dostarczaniu usług finansowych, firmy telekomunikacyjne obsługują licznych abonentów i użytkowników produktów przedpłaconych, natomiast organizacje płatnicze, agenci rozliczeniowi, izby rozliczeniowe i procesorzy płatności mogą zapewnić szeroką bazę akceptacyjną terminali i sprawnie działające mechanizmy rozliczeń i rozrachunków. Problemem jest stworzenie takiego modelu biznesowego, który godziłby cele wszystkich instytucji nastawionych przede wszystkim na maksymalizację własnych dochodów i udziału w rynku.

Różne systemy i technologie [alebankmodule origin="sms-dostep" par1="..."

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: