Technologie: Platforma Publikator, czyli RegTech w praktyce

NBS 2018/09

Dynamiczny przyrost przepisów dla sektora finansowego nie musi generować wyłącznie obciążeń organizacyjnych i finansowych dla obowiązanych instytucji. Dzięki zastosowaniu innowacji regulacyjnych (RegTech), czyli zaawansowanych rozwiązań teleinformatycznych ułatwiających wykonywanie zadań nakładanych przez ustawodawcę i nadzór, banki mają szansę wykorzystać regulacyjne tsunami dla zwiększenia konkurencyjności i efektywności działania. Platforma Publikator, czyli wdrożone przez Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku narzędzie służące udostępnianiu dokumentów online, stanowi doskonały przykład realizacji idei RegTech w praktyce.

Każdego roku lokalne instytucje finansowe wydają dziesiątki tysięcy złotych na realizację obowiązków informacyjnych. W przypadku Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku samo tylko sporządzenie potwierdzeń sald rachunków bankowych dla klientów firmowych w formie papierowej i ich wysyłka za pośrednictwem poczty pochłonęły w ostatnim roku 20 tys. 191 zł i 14 gr. Niebagatelne koszty nie były przy tym jedynym problemem, wynikającym z dystrybucji dokumentów wymaganych przez ustawę o rachunkowości drogą tradycyjną. Obowiązujące prawo nie przewiduje bowiem tzw. milczącego potwierdzenia salda, a to oznacza, iż firmowy posiadacz bankowego konta powinien podpisać załączony formularz i dostarczyć go – samodzielnie bądź za pośrednictwem poczty – do banku. Nietrudno zgadnąć, iż podmioty skrupulatnie wywiązujące się z tej powinności stanowiły zdecydowaną mniejszość.

[...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: