Technologie: Płatności mobilne w Polsce

NBS 2015/10

Rynek płatności elektronicznych coraz bardziej zainteresowany jest kanałem mobilnym, i to nie tylko w zakresie podstawowych natywnych aplikacji bankowych instalowanych na telefonach komórkowych/smartfonach, ale także w zakresie szeroko rozumianych płatności mobilnych, zwanych też m-płatnościami. Są to rozwiązania wykorzystujące całkowicie różne technologie, ale łączy je to, że płatność dokonywana jest przez klienta za pomocą urządzenia przenośnego typu smartfon czy tablet.

Daria Pawęda

Naturalne jest zadanie sobie pytania, czy na pewno bankowość mobilna, w tym płatności mobilne, będą z sukcesem zdobywać rynek finansowy, czy pozostaną w kwestii nowinek technologicznych. Biorąc jednak pod uwagę np. raport Interaktywnie.com, w 2015 r. ok. 54% Polaków będzie dokonywać płatności on-line, a aż 34% będzie płacić poprzez urządzenia mobilne. Natomiast według badania Mobile Money 2020 (przeprowadzonego na zlecenie Visa Europe na przełomie kwietnia i marca 2015 r.) aż 60% Polaków zainteresowanych jest płaceniem zbliżeniowo za pomocą swoich smartfonów. Dlatego słuszne wydaje się założenie, że klienci zdecydowanie zainteresowani są tego typu płatnościami.

Wśród argumentów za rozwojem m-płatności najczęstszymi są takie: „...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: