Technologie: Pogrywanie w zielone

BANK 2013/09

W bankowości różnica w poborze energii, w okresie wzmożonego użycia infrastruktury teleinformatycznej a okresem czuwania może przekroczyć 50 proc. Podobnie jak w innych dużych firmach pobór mocy przez urządzenia IT jest największy w godz. 8-18. Wieczory, noce, weekendy i święta to okresy mniejszego poboru przez serwery i urządzenia klimatyzacyjne. Nic dziwnego, że banki szukają okazji do zredukowania tych skoków do niższych wartości.

Jacek Matwiejczyk

W 2015 r. urządzenia podłączone w Unii Europejskiej do szerokopasmowego internetu będą zużywać 50 TWh! – alarmuje Instytut Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju. Zdaniem analityków Gartnera logiczną konsekwencją rosnących kosztów energochłonności sieci informatycznych w dużych organizacjach będzie pojawienie się w kosztorysach po stronie wydatków nowych pozycji – kosztów emisji i kontroli dwutlenku węgla. Działania korzystne dla środowiska naturalnego wprowadza i promuje właśnie zielona informatyka. Składają się na nią recykling zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, ograniczanie zużycia energii czy zmniejszenie emisji, wprowadzanie strategii funkcjonowania firm, które mają na celu redukcję negatywnego wpływu na środowisko.

Ekologiczna wirtualizacja

Jednym z przykładów ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: