Technologie: Praca z wirtualnym pulpitem

BANK 2015/05

Jaka jest dzisiaj rola komputera stacjonarnego w zastosowaniach biznesowych? W dobie wszędobylskiej wirtualizacji urządzeń i zdalnego dostępu do aplikacji funkcja desktopa jako samodzielnej jednostki obliczeniowej praktycznie nie istnieje.

Jaka jest dzisiaj rola komputera stacjonarnego w zastosowaniach biznesowych? W dobie wszędobylskiej wirtualizacji urządzeń i zdalnego dostępu do aplikacji funkcja desktopa jako samodzielnej jednostki obliczeniowej praktycznie nie istnieje.

Artur Król

Gdy pojawiły się sieci komputerowe, pecet i iMac przestały funkcjonować jako samodzielna jednostka w cyfrowym świecie. Stały się ich częścią składową. Dziś nowe kierunki rozwoju sprzętu komputerowego wyznaczają potrzeby biznesowe. Ma po prostu być dostosowany do realnych zamówień odbiorców. Nieodwracalnie minęły czasy, kiedy komputer oferował wszystkie możliwości, uruchamiał jednocześnie wszelkie programy, był centrum obliczeniowym oraz służył do rozrywki. Wirtualizacja, czyli proces zdalnego uruchamiania wielu środowisk pracy na zdalnych serwerach, przyczyniła się do całkowitej zmiany charakteru pracy z komputerami. Obecnie nieistotne jest, na jakim urządzeniu pracujemy, ale z jakiego środowiska programowanego korzystamy – systemu operacyjnego, potrzebnych nam aplikacji etc. O środowisku pracy decydują dziś niezbędne nam zasoby, a sprzęt do jego uruchamiania mamy różny – w zależności od potrzeb. W biurze może to być komputer typu desktop, dwow delegacji to samo środowisko uruchomimy np. na smartfonie lub tablecie.

Od terminala do VDI

Zainteresowanie klientów wirtualizacją pulpitów, zwaną również VDI (Virtual Desktop Infrastructure), jest obecnie bardzo wysokie i wciąż rośnie. Wielu dostawców określa je nawet jako „najgorętszy trend wśród potrzeb biznesowych”. Zamówienia na tego typu rozwiązania wynoszą już blisko 80 proc. wszystkich zleceń. Dzieje się tak, bo koszt utrzymania standardowego komputera PC jest od trzech do pięciu razy droższy niż jego cena. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że działy IT mają już dość komputerów stacjonarnych, co nawet nie powinno dziwić, bo wciąż mają problemy z zapewnieniem im odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa, jak i z zarządzaniem nimi. Pulpity wirtualne upraszczają zarządzanie komputerami. Dzieje się tak dzięki wirtualizacji i zdalnemu uruchamianiu na serwerze. To zwiększa bezpieczeństwo. Zmniejsza również, i to znacznie, koszty związane z zarządzaniem i obsługą – wystarczy bowiem zarządzać centralnie kilkoma wzorcami- szablonami zamiast setkami rozproszonych urządzeń.

Czym jest VDI i dlaczego jego rola w rozwiązaniach desktopowych usług terminalowych staje się kluczowa? W uproszczeniu: VDI to dedykowana dla każdego użytkownika desktopowa maszyna wirtualna (VM), pracująca pod kontrolą centralnego nadzorcy. W przypadku wirtualizacji serwerów każdy desktop VM ma przydzieloną pamięć operacyjną RAM, obszar dyskowy i zasoby. Pełna wersja systemu ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: