Technologie: Przez zbliżenie

BANK 2010/06

Dzięki kartom zbliżeniowym konsumenci mogą płacić za drobne zakupy. Np. w Polsce - do 50 zł, bez konieczności szukania drobnych monet, podawania karty sprzedawcy, wprowadzania kodu PIN lub składania podpisu na papierowym potwierdzeniu transakcji.

Mieczysław Starkowski

Do wykonania płatności wystarcza zbliżenie karty do specjalnego czytnika. Taka transakcja zabiera znacznie mniej czasu niż zapłata gotówką. Karty zbliżeniowe w naszym kraju zaczął wprowadzać BZ WBK, w końcu 2007 r. Jak zwykle w takim przypadku początki były trudne. Przełom miał nastąpić w 2009 r, ale zamiast niego pojawiło się spowolnienie gospodarcze.

Jajko czy kura

Powtarza się sytuacja jak na początku lat 90. XX wieku, gdy wprowadzano pierwsze karty płatnicze. Mówiliśmy wtedy o syndromie jajka i kury. Do rozwoju rynku potrzebna jest bowiem współpraca kilku stron, a także edukacja użytkowników.

Podobnie teraz: ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: