Technologie: Przyszłość bankowości

BANK 2018/05

Choć pierwsze aplikacje mobilne banków pojawiały się już na początku tego wieku, to dopiero upowszechnienie smartfonów zapoczątkowało prawdziwą rewolucję. Dziś praktycznie każdy z nich oferuje mniej lub bardziej rozbudowane aplikacje na urządzenia przenośne, umożliwiające wykonanie przynajmniej części, jeśli nie wszystkich, operacji dostępnych w serwisie transakcyjnym przez internet.

Bohdan Szafrański

Według danych zebranych przez PRNews w IV kw. 2017 r. 2,3 mln klientów banków w Polsce korzystało wyłącznie ze smartfonu do obsługi swojego konta. W stosunku do poprzedniego kwartału było ich więcej o 678 tys. Euro Bank na początku tego roku wprowadził nową wersję aplikacji mobilnej „eurobank mobile 2.0”. W opublikowanym pod koniec marca raporcie za 2017 r. podano, że ilość klientów posiadających aplikację mobilną eurobanku (bez względu na wersję) wzrosła w stosunku do roku 2016 o 39%. Z kolei osób korzystających z bankowości elektronicznej wyłącznie na urządzeniach mobilnych (mobile only) przybyło w tym czasie o 40%, a liczba transakcji z poziomu aplikacji mobilnych wzrosła o 49%. To pokazuje, jak dynamicznie rośnie wykorzystanie aplikacji mobilnych oferowanych przez banki.

Użytkownicy smartfonów mogą dziś ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: