Technologie: PSD2 przyniesie wzrost inwestycji w ochronę danych

NBS 2016/11

Według Audytu Bankowości Elektronicznej co piąty Polak loguje się do banku, korzystając z aplikacji mobilnej. Większość dokonuje w ten sposób przelewów lub sprawdza stan swojego konta. Dostrzegając szybki rozwój nowoczesnych kanałów płatności, Parlament Europejski postanowił wprowadzić zmiany w dotychczasowych regulacjach. W 2018 r. dyrektywę PSD zastąpi PSD2.

Według Audytu Bankowości Elektronicznej co piąty Polak loguje się do banku, korzystając z aplikacji mobilnej. Większość dokonuje w ten sposób przelewów lub sprawdza stan swojego konta. Dostrzegając szybki rozwój nowoczesnych kanałów płatności, Parlament Europejski postanowił wprowadzić zmiany w dotychczasowych regulacjach. W 2018 r. dyrektywę PSD zastąpi PSD2.

Tomasz Mielnik

Rynek bankowości elektronicznej i mobilnej zdobywa coraz większe grono zwolenników. Z Raportu netB@nk wynika, że tylko w ostatnim roku o 40% wzrosła liczba transakcji bezgotówkowych. Systematycznie powiększa się także baza klientów bankowości internetowej. W 2015 r. było ich o 18% więcej. Payment Services Directive 2, czyli PSD2, to modyfikacja dyrektywy z 2007 r. i odpowiedź Unii Europejskiej na postępujące procesy cyfryzacji środowiska bankowego oraz pojawienie się nowych kanałów płatniczych. Wdrożenie regulacji będzie wiązało się m.in. z poszerzeniem dotychczasowego katalogu usług płatniczych i podmiotów działających na rynku finansowym. PSD2 wprowadza również pojęcie TPP (Third Party Payer), nowych dostawców, którzy, współpracując z bankami, będą mogli świadczyć usługi inicjowania płatności oraz usługi dostępu do informacji o rachunku bankowym.

{module BanerB1}

Zdaniem Parlamentu Europejskiego pojawienie się TPP ma służyć głównie dwóm czynnikom: zwiększeniu komfortu klientów oraz konkurencyjności na rynku finansowym. Dla użytkowników oferta TPP oznacza ułatwienie w obsłudze kilku rachunków bankowych. Teraz klient będzie mógł np. monitorować ich stan, korzystając tylko z jednej aplikacji, bez konieczności przełączania się pomiędzy różnymi rozwiązaniami. Jak pokazuje badanie „Miliony Polaków” ponad 25% z nas posiada więcej niż trzy konta w banku.

Na straży danych klientów

Zdaniem oponentów oczekiwanych modyfikacji, PSD2 to nie tylko ukłon w stronę wygody użytkowników, ale także duże wyzwanie dla zachowania bezpieczeństwa bankowości elektronicznej. W nowych realiach banki będą zmuszone udostępniać TPP informacje o swoich klientach, które przez lata były ich własnością. Na ich barkach będzie leżało także właściwe zabezpieczenie danych oraz przygotowanie i kontrolowanie otwartego dostępu do interfejsów bankowych. W dobie rosnącego ryzyka włamań komputerowych i ataków hakerskich, w większości przypadków banki będą musiały rozbudować obecne narzędzia ochrony, wzbogacając je choćby o systemy zarządzania API.

{module BanerB2}

Według raportu CERT Orange Polska, tylko ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: