Technologie: Smartfon i stalowe drzwi skarbca

BANK 2014/10

Rozmowa z Radosławem Miszkielem, Enterprise Business Division Director z Samsung Electronics Polska.

Rozmowa z Radosławem Miszkielem, Enterprise Business Division Director z Samsung Electronics Polska.

Druga dekada XXI w. upływa pod hasłem mobilności, widać to głównie po ilości urządzeń dostępnych i użytkowanych na rynku czy po popularności sklepów z aplikacjami. Ale czy z punktu widzenia możliwości tej technologii możemy mówić, że dzisiaj Polska jest mobilna, czy to jest dopiero początek procesu?

– To na pewno nie jest początek procesu, co obrazują dane. W tym roku na polskim rynku sprzedanych będzie 10 mln telefonów komórkowych, z czego 6 mln to będą smartfony. Dzisiaj producenci prawie nie rozwijają telefonów klasycznych, a inwestują w rozwój nowoczesnych urządzeń z ekranami dotykowymi, bo ich możliwości komunikacyjne i walory użytkowe są nieporównywalne. Poza tym – według badań – opanowanie menu nowego smartfonu zajmuje trzy razy mniej czasu niż nauka użytkowania tradycyjnego telefonu z przyciskami numerycznymi. To kwestia ogromnej intuicyjności nowoczesnych urządzeń. A dodatkowo użytkownicy widzą zalety smartfonów i chcą z nich korzystać. Choć z drugiej strony trudno ostatecznie stwierdzić, że już jesteśmy w pełni mobilni.

Użytkownicy trzymają w swoich smartfonach hasła do różnych kont, niezabezpieczone aplikacje bankowe, pocztę elektroniczną, czasami również służbową, i mnóstwo innych ważnych informacji. A potem go gubią…

– To prawda, telefon jest urządzeniem, które łatwo stracić. W samym tylko Londynie codziennie ginie kilka tysięcy smartfonów. W Polsce skala ta jest mniejsza, co nie zmienia faktu, że każdego dnia kilkaset telefonów zostawiamy w restauracjach, taksówkach, gubimy na ulicy albo ktoś je po prostu kradnie. Jeśli w urządzeniu nie było ważnych danych, to strata jest relatywnie niewielka, ale bardzo często na prywatnych telefonach konfiguruje się firmową pocztę elektroniczną, a tam – jak wiadomo – potrafią znaleźć się dane wrażliwe dla firmy. Takie informacje w niewłaściwych rękach mogą być wykorzystane z dużą szkodą dla firmy, dlatego zaproponowaliśmy rozwiązanie, które zapewnia pełne bezpieczeństwo takich danych – Samsung Knox. Mówiąc obrazowo, w systemie pojawia się wydzielony kontener, w którym w sposób zaszyfrowany przechowywane są ważne dane, jeśli telefon znajdzie się w niepowołanych rękach, nie ma możliwości odczytania danych. W przypadku próby przywrócenia ustawień fabrycznych, aby skasować wszystkie hasła, system automatycznie kasuje dane z tego kontenera.

Służbowy i prywatny telefon w jednym?

– Dokładnie tak. Dwa światy- prywatny i służbowy, z których ten drugi jest doskonale zabezpieczony. Z jednej strony użytkownik ma pełną swobodę korzystania ze swojego telefonu, nie wykluczając gier i portali społecznościowych, z drugiej pracodawca ma pewność, że ważne informacje firmowe są dobrze zabezpieczone w kontenerze Samsung Knox.

Firmy są ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: