Technologie: Tabletowa rewolucja

BANK 2012/01

To bodaj najbardziej efektowny przetarg w historii Sejmu. I jeden z najbardziej kontrowersyjnych. W imię oszczędności i eliminowania papieru z parlamentarnego obiegu kancelaria postanowiła kupić 500 nowiutkich iPadów. Każdy z posłów otrzyma najnowocześniejszy i najmodniejszy tablet na świecie. Na koszt państwa.

To bodaj najbardziej efektowny przetarg w historii Sejmu. I jeden z najbardziej kontrowersyjnych. W imię oszczędności i eliminowania papieru z parlamentarnego obiegu kancelaria postanowiła kupić 500 nowiutkich iPadów. Każdy z posłów otrzyma najnowocześniejszy i najmodniejszy tablet na świecie. Na koszt państwa.

Igor Lagenda

Przetarg wygrały modele iPada 2 w wersji 64 GB pamięci. Do każdego dołączona będzie karta SIM z miesięcznym limitem 2 GB danych, co pozwala na swobodne surfowanie po sieci, a nawet ściąganie niedużych plików. Na każdym urządzeniu zainstalowana będzie specjalna aplikacja przyśpieszająca obieg sejmowych dokumentów. Jej zadaniem będzie też usprawnienie zarządzania informacją. Zakup 500 tabletów pochłonie 1,75 mln zł. Kancelaria Sejmu szacuje, że inwestycja zwróci się w ciągu trzech lat.

Wątpliwości budzi fakt, że do naszego parlamentu trafi najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, jaki jest obecnie dostępny na rynku – od najdroższego producenta.

iPady 2 trafią do Sejmu najprawdopodobniej w ciągu kilku najbliższych tygodni. Polska znajdzie się w ten sposób wśród krajów, w których tablety będą obsługiwać politykę na najwyższym szczeblu. W tej chwili podobny sprzęt wykorzystują tylko amerykańscy kongresmeni i deputowani w niemieckim Bundestagu.

Zamiast komórki i telewizji

Jeśli przetarg zostanie sfinalizowany, będzie to największe jednorazowe zamówienie iPadów w Polsce. Jego znaczenie marketingowe trudno przecenić, ale warto też zwrócić uwagę, że może to być przyczynek do rewolucji technologicznej, o której już od jakiegoś czasu wspominają wizjonerzy nowych technologii. W Polsce ich największym orędownikiem jest Zygmunt Solorz-Żak. Założyciel Polsatu wciela w życie ideę, zgodnie z którą użytkownik tabletu będzie miał w zasięgu ręki nie tylko biuro, ale również zaawansowaną technologicznie rozrywkę. Podstawowym medium będzie szybki bezprzewodowy internet LTE.

Ta technologia zapewnia kilkadziesiąt razy szybszy internet niż obecnie sprzedawany przez operatorów sieci komórkowych. Umożliwia oglądanie w komórkach wideo w wysokiej rozdzielczości i przesyłanie dużych plików. Można je ściągać z prędkością 100 Mb/s, a wysyłać 50 Mb/s. Ściągnięcie z sieci filmu zajmuje kilka minut, za pośrednictwem UMTS około 2 godzin, a HSPA+ kilkadziesiąt minut.

Testy LTE przeprowadzono w dniach 16 marca-31 sierpnia 2011 r. Wzięło w nich udział około 2 tys. uczestników akcji „Zapisz się na Internet LTE”, pracowników i współpracowników operatora, pracowników sieci sprzedaży Cyfrowego Polsatu oraz przedstawicieli mediów. Z badań przeprowadzonych po zakończeniu prób wynika, że nowa technologia spełniła oczekiwania 65 proc. uczestników testu.

Docelowo Polsat Cyfrowy i Polkomtel będą sprzedawać superszybki internet mobilny w połączeniu z telefonią komórkową oraz VOD. Klient, korzystając z iPada, łączyłby się ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: