Technologie: W oczekiwaniu na chmurę

BANK 2016/02

Polski sektor bankowy uchodzi za niezwykle innowacyjny nie tylko na tle państw naszego regionu. System płatniczo-rozliczeniowy, płatności zbliżeniowe czy weryfikacja zdolności kredytowej klientów - to tylko niektóre obszary, w których polska bankowość nie musi świecić światłem odbitym.

Polski sektor bankowy uchodzi za niezwykle innowacyjny nie tylko na tle państw naszego regionu. System płatniczo-rozliczeniowy, płatności zbliżeniowe czy weryfikacja zdolności kredytowej klientów - to tylko niektóre obszary, w których polska bankowość nie musi świecić światłem odbitym.

Konrad Czajka

Niejednokrotnie podkreślał to prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz. Istnieje wszakże jeden wyjątek; są nim rozwiązana z zakresu tzw. chmury obliczeniowej. Pomimo iż technologia ta stosowana jest na całym świecie, również w sektorze finansowym, już od siedmiu lat – nad Wisłą żaden z banków nie zdecydował się na przenosiny do chmury.

Co powstrzymuje polski sektor finansowy przed podjęciem tego kroku? Czy barierę stanowią regulacje? A może po prostu banki nie dostrzegają realnych korzyści płynących z cloud computingu? Zagadnieniom tym poświęcone były dwudniowe warsztaty pod hasłem „Bankowość w epoce cyfrowej”, zorganizowane przez Oracle Polska i redakcję „Miesięcznika Finansowego BANK”.

Rozpoczęło je wystąpienie gościa specjalnego – Andrzeja Kawińskiego, eksperta „Miesięcznika Finansowego BANK” i prezesa zarządu Instytutu Analiz i Prognoz Rynkowych. Dane przytoczone przez prelegenta nie pozostawiają wątpliwości: presja na koszty stała się elementem strategii współczesnych banków. W dużej mierze to zasługa spadającego wskaźnika ROE; na rynku francuskim czy niemieckim osiągnął on poziom 4-5 proc. Wprawdzie w Polsce wskaźnik ten wciąż kształtuje się na nieporównanie wyższym poziomie, jednak nie wiadomo, jak rynek zareaguje na kumulację niekorzystnych zmian regulacyjnych. Instytucje finansowe muszą też liczyć się ze stałym wzrostem wydatków na cyberbezpieczeństwo; liczba usiłowań fraudów rośnie w zastraszającym tempie i tylko dzięki nowym wdrożeniom z zakresu IT przeważająca ilość hakerskich ataków kończy się fiaskiem.

Jak funkcjonować, żeby można było przynieść wartość akcjonariuszom, zarobić pieniądze i żeby pieniądze klientów były bezpiecznie przechowywane w bankowości? – takie pytanie, zdaniem Andrzeja Kawińskiego stawia sobie dziś każdy bankowy menedżer. Jedną z odpowiedzi na to pytanie mogą być rozwiązania chmurowe. – Przetwarzanie w chmurze umożliwia redukcję kosztów przy poprawie efektywności procesów biznesowych – podkreślił ekspert „Miesięcznika Finansowego BANK”. Przykładem mogą być – coraz silniej zaznaczające swą obecność na rynku – podmioty z branży fin-tech, bez oporów korzystające z cloud computingu. Tymczasem polskie banki zdają się grać na przeczekanie – z każdym rokiem zwiększając dystans do światowej czołówki.

Regulacje przeszkodą na drodze ku chmurze

Co stanowi barierę dla rozwiązań chmurowych? W pierwszej kolejności są to czynniki natury regulacyjnej, jak choćby regulacje nakładające na dostawcę usług IT nieograniczoną odpowiedzialność. Skutkuje to brakiem możliwości ubezpieczenia takiej odpowiedzialności; w konsekwencji ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: