Technologie: W Polsce przybywa górników

BANK 2017/09

Od kilku miesięcy trwa prawdziwa gorączka złota i kolejni górnicy ruszają wydobywać kryptowalutę. Bitcoin zaś – najpopularniejsza waluta wirtualna – bił na początku sierpnia historyczne rekordy wartości w stosunku do dolara.

Bogdan Niedźwiecki

Czym jest waluta wirtualna – czyli kryptowaluta (czasem nazywana też walutą kryptograficzną)? To rozproszony system księgowania z silną kryptografią zabezpieczającą przechowywane w nim informacje. Najpopularniejszą obecnie i wykorzystującą technologię blockchain, czyli system łańcucha bloków z informacjami księgowymi, jest bitcoin. Istnieje wszakże kilkaset innych kryptowalut i co chwilę powstają nowe.

Garść informacji

1 sierpnia br. od bitcoina oddzieliła się nowa waluta, czyli odbył się tzw. hard fork i powstał Bitcoin Cash. Historia jego samego zaczęła się w 2009 r., w którym stworzyła ją osoba lub grupa osób posługująca się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Bitcoin dzieli się na 100.000.000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.

Waluty ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: