Technologie: Wpływ rozwoju urządzeń mobilnych na bankowość w Polsce – kierunki rozwoju bankowości mobilnej

NBS 2016/01

W 2015 r. pojawiło się bardzo dużo opracowań i artykułów nt. bankowości mobilnej - zarówno w ujęciu historycznym, z pokazaniem, że bankowość mobilna nie jest nowością w Polsce, a także w kontekście wpływu urządzeń mobilnych na szeroko rozumianą bankowość. Rok 2014 był bezwzględnie przełomowy pod względem wzrostu wszystkich obszarów związanych z urządzeniami mobilnymi i szeroko rozumianym kanałem mobilnym, ale rok 2015, już teraz wiemy, przyniósł jeszcze większy wzrost w tym zakresie. To trend światowy, a nie jedynie w Polsce.

Daria Pawęda

Według raportu „Digital, Social & Mobile in 2015”, opublikowanego przez serwis We Are Social (w którym zaprezentowano dane dla 240 państw, w tym szczegółowe statystyki dla 30 najważniejszych światowych gospodarek, również dla Polski), na świecie w styczniu 2015 r. było ponad 3,64 mld użytkowników telefonów komórkowych (w styczniu 2015 r. było ok. 7,21 mld ludzi na świecie, czyli penetracja wyniosła ponad 50%). Natomiast według danych z IAB pod koniec 2014 r. penetracja urządzeń mobilnych w Polsce osiągnęła ok. 69%, a według informacji z PwC2 w 2014 r. liczba tych urządzeń wzrosła w naszym kraju do ok. 27 mln sztuk, w porównaniu do liczby ok. 22 mln w 2013 r.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: