Technologie: Zostanie tylko m-portfelbliższymi

BANK 2015/09

Trzech na pięciu polskich konsumentów jest dziś zainteresowanych płaceniem w sklepach zbliżeniowo za pomocą smartfonu a 66 proc. Polaków przewiduje, że w 2020 r. będzie płacić mobilnie co najmniej raz w tygodniu.

Trzech na pięciu polskich konsumentów jest dziś zainteresowanych płaceniem w sklepach zbliżeniowo za pomocą smartfonu a 66 proc. Polaków przewiduje, że w 2020 r. będzie płacić mobilnie co najmniej raz w tygodniu.

Marcin Złoch

Jak pokazują wyniki badania Mobile Money 2020, zrealizowanego na zlecenie Visa Europe, ponad jedna piąta badanych Polaków przewiduje, że w 2020 r., płacąc mobilnie, będzie wydawać ponad 280 zł tygodniowo. Tempo upowszechniania się płatności mobilnych wśród konsumentów w najbliższych pięciu latach będzie zdecydowanie rosnąć, a chęć płacenia zbliżeniowo smartfonem w sklepach deklaruje dzisiaj 60 proc. ankietowanych.

– Urządzenia mobilne mają duży potencjał do zastąpienia naszych portfeli. Już teraz zawierają praktycznie wszystko, czego potrzebujemy do pracy, kontaktu z najbliższymi czy rozrywki. Jest też ich coraz więcej na rynku – zauważa Aleksander Naganowski, dyrektor ds. rozwoju nowego biznesu w polskim oddziale MasterCard Europe.

Zgodnie z raportem „Polska Jest Mobi” w naszym kraju, w czerwcu 2015 r. smartfony stanowiły 58 proc. urządzeń mobilnych, a to oznacza, że było ich prawie 19 mln. Przewiduje się, że już za rok wskaźnik ten wzrośnie aż do 64 proc. Warty odnotowania jest także fakt, że w ubiegłym roku po raz pierwszy smartfon zdetronizował odbiornik telewizyjny w rankingu dotyczącym długości czasu spędzanego z urządzeniem w ciągu dnia. Według badań przeprowadzoplnych przez Nielsen, przeciętny użytkownik smartfonu pobrał ponad 26 aplikacji. To wszystko korzystnie wpływa na rozwój usług związanych z urządzeniami mobilnymi, w tym także na płatności mobilne.

– Zainteresowanie płatnościami telefonem już jest całkiem wysokie, ale widać wyraźnie dalszy potencjał do wzrostu. Wpływ na to może mieć wydłużający się czas, który spędzamy ze smartfonem. Zgodnie z raportem „Polska Jest Mobi” o naszym coraz większym przywiązaniu do przenośnych urządzeń świadczy fakt, że spędzamy z nimi średnio 2,5 godziny każdego dnia, a według raportu „mShopper” już 40 proc. „mobilnych” Polaków zadeklarowało, że zdarzyło im się zapłacić telefonem – zauważa Aleksander Naganowski.

Rosnące wydatki

Szybko rosnąca popularność płatności mobilnych znajdzie odzwierciedlenie m.in. w wartości transakcji. Konsumenci przewidują, że do 2020 r., dokonując płatności za pomocą urządzeń mobilnych, tygodniowo będą wydawać średnio 160 zł na osobę, czyli w przeliczeniu na wszystkich dorosłych Polakó...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: