Temat numeru: 2009 będzie zupełnie inny

BANK 2009/05

Światowe zaburzenia na rynkach finansowych i zjawiska recesyjne odbiły się na Polsce załamaniem świetnych dotąd wyników banków. Spadła płynność na rynku międzybankowym i wzrosły koszty pozyskania pieniądza. Ten rok oznacza niewątpliwe zaciskanie pasa przez banki pod różnymi względami.

Pierwsze trzy kwartały ub. r. były okresem szybkiego rozwoju sektora. Czwarty kwartał przyniósł wyraźne wyhamowanie akcji kredytowej oraz pogorszenie wyników banków, wskutek rozwijania się kryzysu finansowego, osłabienia sytuacji finansowej niektórych kredytobiorców oraz w wyniku odpisów związanych z walutowymi transakcjami pochodnymi. W 2008 r. suma bilansowa sektora bankowego wzrosła aż o 31,4 proc. (z 792,8 mld zł na koniec 2007 r. do 1041,8 mld zł na koniec 2008 r.). Do dalszego pogarszania się sytuacji banków doszło w IV kwartale bieżącego roku.

Według wstępnych danych (pełne dane, niektóre już po audycie, opublikujemy w czerwcowym dodatku do „BANKU” „50 największych banków w Polsce 2009) zysk netto sektora bankowego w całym 2008 r. wyniósł 13,9 mld zł – o 2,1 proc. więcej niż w 2007 r.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: