Temat numeru: Dobre perspektywy na nowy rok

BANK 2011/01

Kryzys w odwrocie, rynek bankowy w Polsce stabilny, a na rok 2011 prognozy jak najbardziej pozytywne - taki obraz rodzimego sektora finansowego zaprezentowano na grudniowej konferencji prasowej Związku Banków Polskich.

Kryzys w odwrocie, rynek bankowy w Polsce stabilny, a na rok 2011 prognozy jak najbardziej pozytywne - taki obraz rodzimego sektora finansowego zaprezentowano na grudniowej konferencji prasowej Związku Banków Polskich.

Karol Jerzy Mórawski

Najbardziej dynamicznie rozwija się sektor bankowości elektronicznej. Zaprezentowany po raz pierwszy raport na temat bankowości internetowej i płatności bezgotówkowych „NETB@NK” nie pozostawia złudzeń: w dziedzinie rozwoju e-bankowości jesteśmy w ścisłej europejskiej czołówce.

Czarne scenariusze analityków z pierwszych miesięcy 2009 r. na szczęście się nie sprawdziły. Pengab, najważniejszy wskaźnik koniunktury na rynku finansowym, po spektakularnym spadku do poziomu 11,4 pkt w marcu ub.r. nadzwyczaj szybko odrobił straty. Pozostałe wskaźniki i dane również potwierdzają stopniowy odwrót niedźwiedzia. Współczynnik wypłacalności dla sektora na koniec III kwartału wyniósł 14,39 proc. To wynik zdecydowanie lepszy niż w przededniu kryzysu, kiedy wskaźnik ten spadł poniżej 11 proc. Z pewnością wpływ na to miała dynamika wzrostu aktywów bankowych, która w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku przekroczyła 8 proc. To wprawdzie znacznie mniej niż w latach 2007-2008, jednak w porównaniu z jednoprocentowym wynikiem sprzed roku postęp (czytaj: powrót do stabilności) jest istotny i zauważalny. Stabilna jest również akcja kredytowa banków. W ostatnich miesiącach zaobserwować można spadek zainteresowania kredytami złotowymi na rzecz walutowych. Systematycznie wzrasta aktywność kredytowa samorządów, a także małych i średnich przedsiębiorstw, spada natomiast liczba kredytów zaciąganych przez duże korporacje.

Sytuację na rynku optymistycznie postrzegają również sami bankowcy. Na pytanie, czy światowy kryzys finansowy ma negatywny wpływ na funkcjonowanie banku, odpowiedzi twierdzącej udzieliło niespełna 40 proc. ankietowanych, z czego zaledwie 5 proc. było przekonanych o zgubnym wpływie kryzysu. Rok wcześniej ponad połowa zatrudnionych w bankach uzależniała wyniki swych placówek od kryzysu. Znacząco wzrosła natomiast liczba przekonanych o braku jakichkolwiek związków między kryzysem a aktywnością swojego banku – z 3 do przeszło 7 proc. Poprawa nastrojów pracowników łączy się z faktycznym wzrostem zatrudnienia w sektorze: w minionym roku liczba zatrudnionych w polskich bankach wzrosła o przeszło 3 tys. osób.

Elektroniczny do potęgi?

– Najnowsze technologie, mobilność, wygoda i bezpieczeństwo, połączone z prostotą – tymi słowami określił polską bankowość elektroniczną Antoni Hanusik, przewodniczący Rady Bankowości Elektronicznej przy ZBP. Raport „NETB@NK” wskazuje na jeszcze jedną cechę rynku: niesłychaną wręcz dynamikę. Tylko od stycznia do października 2010 r. przybyło niemal 2 mln indywidualnych posiadaczy e-konta, co ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: