Temat numeru: Dyktatura ciemniaków niszczy budownictwo

KF 2009.03-04 (marzec - kwiecień 2009)

Patologiczna ewolucja prawa budowlanego była i jest możliwa z braku zainteresowania budownictwem mediów i wszystkich partii politycznych. To pozwala biurokracji na pełną swobodę kształtowania warunków, w których ta branża funkcjonuje.

Jacek Koziński

Jeden z Postulatów Gdańskich dotyczył zaspokojenia „głodu mieszkaniowego”. W owym czasie budowano w Polsce 2,5 razy więcej mieszkań niż obecnie. Co się stało, że określenie „głodu” wyszło z użycia? Dlaczego media omijają ten problem? Dlaczego godzimy się na absurdalne żądania urzędów, gdy chcemy cokolwiek wybudować? Wystarczy porównać dzisiejszą doktrynę prawa budowlanego z lapidarną ustawą przedwojenną, aby zobaczyć, że tak być nie musi. Koszmarny rozrost biurokracji w ostatnich latach nie jest wymogiem prawa państwa demokratycznego. Wręcz przeciwnie, kłopoty wynikają właśnie z niedostosowania doktryny obecnego prawa do demokratycznego ustroju państwa. Z cichego zastępowania centralnego planowania, z poprzedniej epoki, przez centralne regulowanie.

Dane liczbowe do diagnozy [alebankmodule origin="sms-dostep" ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: