Temat numeru: E-łowy na nieuważnych

BANK 2014/09

Uruchomienie spreparowanego linku prowadzi do zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem i rekonfiguracji systemu operacyjnego.

Marcin Złoch

Szanowny Kliencie, przesylka kurierska Nr: 0015900650754743774; Kwota pobrania: 147,50 zl. Oczekuje na odbior do 2014-07-30 (pisownia oryginalna). Wiele osób, dostając taki e-mail, bez wahania uda się po odbiór przesyłki. Tymczasem ten list, pochodzący rzekomo od Poczty Polskiej, zawiera także archiwum ZIP, zawierające plik, który ma udawać fakturę. Tak naprawdę, klikając w plik znajdujący się w archiwum, instalujemy na komputerze złośliwe oprogramowanie. Po tym, jak zostanie uruchomione na komputerze, dodaje wpis do rejestru, który powoduje automatyczne uruchamianie zagrożenia przy każdym starcie systemu Windows. Regularnie kontaktuje się ono ze zdalnym serwerem w oczekiwaniu na polecenia: pobrania danego pliku, uruchomienia pliku, przesłania zgromadzonych danych czy aktualizacji do najnowszej wersji.

Inny świeży ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: